Bratislava 26. mája 2021 – Pri ochrane planéty a snahe o klimatickú neutralitu by sa nemalo zvyšovať riziko energetickej chudoby a mali by sa nájsť mechanizmy podpory pre ľudí, ktorí s tým budú mať problémy. Na margo rokovaní summitu lídrov EÚ (24. – 25. 5.) to povedal predseda slovenskej vlády Eduard Heger. Informovali o tom TASR a portál euractiv.sk.

Členské štáty EÚ sa na summite (24. -25. 5.) nedohodli na spôsobe stanovovania národných cieľov znižovania emisií v sektoroch dopravy, budov, poľnohospodárstva a odpadov do roku 2030. Európska komisia pred stretnutím navrhovala, aby sa národné ciele určovali podľa ekonomickej úrovne krajín, meranej hrubým domácim produktom na hlavu, a teda aby bohatšie krajiny museli znižovať emisie výraznejšie, než tie s nižším HDP na obyvateľa. Do záverov summitu sa však tento princíp nedostal.

Podľa slovenského premiéra Eduarda Hegera boli diskusie o znižovaní emisií CO2 – k príprave novej legislatívy, ktorú v júli predloží EK – náročné aj preto, že členské štáty majú rôzne východiskové pozície pre znižovanie emisií.

„Pre nás bolo dôležité, aby sme upozornili nielen na vyhodnocovanie podľa parametrov HDP na obyvateľa, ale aj na to, aby pri tom nedochádzalo k zvyšovaniu energetickej chudoby,“ uviedol. Komisia podľa neho pozorne načúvala jednotlivým postojom a každý mal možnosť odprezentovať svoje stanovisko. „Očakáva sa, že v dokumente eurokomisie budú tieto parametre zohľadnené v najväčšej možnej miere,“ dodal Heger.

Z pohľadu Slovenska je podľa neho dôležité, aby tempo napredovania pri ochrane planéty a klimatickej neutrality nezvýšilo riziko energetickej chudoby a aby sa našli mechanizmy na podporu ľudí, ktorí s tým budú mať problémy, a aby sa vytvoril modernizačný fond, z ktorého sa budú investovať zdroje na modernizáciu Slovenska – a najmä na obnoviteľné zdroje v oblasti teplárenstva.

Podľa výsledkov summitu v oblasti klímy sa emisie z budov a dopravy začlenia do systému obchodovania s emisiami (ETS). Potvrdila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá to zdôvodnila nepresvedčivými výsledkami pri znižovaní emisií v týchto oblastiach.