Brusel 15. decembra 2021 – Európska komisia v stredu navrhla pravidlá umožňujúce krajinám EÚ spoločne nakupovať strategické zásoby plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Krajiny ako Španielsko, Grécko a Rumunsko nedávno vyzvali na spoločný nákup plynu, čo by podľa nich pomohlo posilniť dodávky. EK zareagovala návrhom systému, pomocou ktorého by mohli prevádzkovatelia prepravných sústav spoločne nakupovať strategické zásoby plynu, ktoré by sa dali použiť v núdzovej situácii vážneho nedostatku. Systém „prispeje ku koordinovaným opatreniam EÚ v prípade núdzového stavu v celej Únii“, uviedla Európska komisia.

Účasť v systéme by mala byť dobrovoľná a krajiny by to najprv museli oznámiť Komisii, pričom by sa podelili o podrobnosti vrátane objemu, ktorý sa má kúpiť, prevádzkových postupov na aktiváciu dodávky v prípade núdze a očakávaných nákladov a prínosov.

„Členské štáty by sa prostredníctvom spoločnej spolupráce na regionálnej úrovni mali v prípade potreby spoľahnúť na skladovanie v iných krajinách,“ píše sa v návrhu.

Krajiny EÚ by tiež podľa návrhu Komisie museli zahrnúť skladovanie do svojich regionálnych hodnotení rizík dodávok plynu, a to aj v súvislosti so zahraničným vlastníctvom infraštruktúry skladovania. Ak krajiny identifikujú riziká, mali by zvážiť opatrenia, ako je povinnosť prevádzkovateľov prenosových sústav nakupovať strategické zásoby.

Návrh Komisie podľa Reuters nenadobudne účinnosť včas, aby mohol bojovať proti prudkému nárastu cien plynu počas aktuálnej zimy. Môže čeliť mesiacom rokovaní medzi Európskym parlamentom a členskými krajinami EÚ, ktoré musia schváliť pravidlá a ktoré nesúhlasia s úlohou plynu v energetickom prechode.

Európske ceny plynu vzrástli v októbri na rekordné maximá v dôsledku obmedzených dodávok a vysokého dopytu svetových ekonomík, ktoré sa zotavujú z pandémie. Ceny najprv v novembri klesli, ale v posledných týždňoch sa opäť zvýšili v dôsledku chladného zimného počasia a nižšieho ako očakávaného dovozu z Ruska.

Rastúce ceny energií spôsobili, že vlády sa snažia využívať dotácie a daňové úľavy na ochranu spotrebiteľov pred vysokými účtami a iniciovali výzvy z niektorých krajín na zriadenie systému spoločného nákupu plynu v EÚ.

Nižšie objemy z Ruska, ako sa očakávalo, viedli niektoré krajiny EÚ a zákonodarcov k požiadavke na prešetrenie, či Gazprom v posledných mesiacoch zadržiaval dodávky, aby zvýšil ceny plynu v Európe. Spoločnosť opakovane vyhlásila, že si plní všetky zmluvné záväzky týkajúce sa dodávok, zatiaľ čo jej hlavní zákazníci uviedli, že nepožiadali o dodatočné objemy.

Dovoz plynu z Ruska do EÚ bol v októbri až novembri o 25 % nižší ako v rovnakom období roku 2020, zatiaľ čo zásobníky vlastnené Gazpromom v EÚ sú „výrazne nižšie“ ako minulý rok, uvádza sa podľa Reuters v dokumente EK.

Nemecký týždenník Der Spiegel napísal, že Gazprom zrejme nenaplnil prísľub Kremľa, že od 8. novembra začne dopĺňať svoje zásobníky plynu v Nemecku a tým zmierni európsku plynovú krízu. Z údajov združenia Gas Infrastructure Europe vyplýva, že nemecké zásobníky jeho dcérskej spoločnosti Astora sa ešte viac vyprázdnili.

Priemerná úroveň naplnenia zásobníkov podľa týždenníka klesla z 22 na 18 percent. Zďaleka najväčší sklad Astory v Rehdene v Dolnom Sasku je zaplnený len na sedem percent. Naproti tomu zásobníky všetkých ostatných väčších prevádzkovateľov sú zaplnené minimálne z dvoch tretín.