Brusel 29. júna 2020 – Európska komisia pripravuje protiopatrenia v reakcii na nové sankcie USA proti plynovodu Nord Stream 2. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt to vyplýva z písomnej odpovede vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Európskemu parlamentu. Hovorca Komisie Eric Mamer odmietol pripravované kroky spresniť.   

Borrell minulý týždeň písomne ​​odpovedal ľavicovému poslancovi Emmanuelovi Maurelovi, že sankcie USA proti konaniu v súlade s právom EÚ sú neprijateľné a porušujú medzinárodné právo. S vládou USA a Kongresom sa o tom vedie veľmi otvorený dialóg, dodal Borell.

„Komisia sa pripravuje na prijatie posilneného sankčného mechanizmu, ktorý zlepší odolnosť Európy voči účinkom sankcií extrateritoriálne uložených tretími krajinami,“ píše sa v reakcii.

Podľa hovorcu Komisie Mamera nie je aktuálne možné zverejniť viac detailov, keďže na pripravovanom návrhu sa stále pracuje.

Prvé kolo sankcií z decembra minulého roka zastavilo práce na plynovode Nord Stream 2, na ktorom treba dokončiť približne 160 kilometrov dlhý úsek v Baltskom mori. Americkí senátori aktuálne pripravujú ďalšie sankcie, ktoré by okrem firiem mohli postihnúť aj štátne úrady pre ich rozhodnutia v súvislosti s dokončením alebo prevádzkovaním plynovodu.

Okrem konzorcia zúčastnených firiem odmieta americké sankcie i nemecká vláda, ktorá ich kritizovala aj ústami ministra hospodárstva Petra Altmaiera. Sankcie sú podľa neho v rozpore s medzinárodným právom a neprispievajú k medzinárodnej spolupráci.

USA dlhodobo kritizujú projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý podľa nich posilní ekonomický a politický vplyv Ruska na EÚ.