Bratislava 23. marca 2020 – Európsky dopyt po zemnom plyne sa v roku 2020 pravdepodobne zníži o 0,7 % v porovnaní s „predkoronavírusovou“ predpoveďou.  Tvrdí to najpravdepodobnejší scenár spoločnosti Rystad Energy. Rast sa podľa neho medziročne obmedzí na približne 2 miliardy metrov kubických (Bcm), namiesto očakávaných 6 Bcm. Informuje o tom portál rystadenergy.com

Ročný kontinentálny dopyt po plyne za rok 2019 bol vypočítaný na 554 Bcm. Rystad Energy teraz upravila svoju prognózu do roku 2020 na 556 Bcm oproti 560 Bcm, ktoré odhadovala pred zavedením obmedzení týkajúcich sa koronavírusu.

Scenár predpokladá, že počas dvojmesačného obdobia v marci a apríli budú vo väčšine krajín kontinentu platiť 30-dňové opatrenia obmedzujúce ekonomiku. Zastavenie výroby a prevádzky firiem spolu s prácou z domu znížia dopyt po výrobe energie a spaľovaní v priemyselnom, obchodnom a obytnom sektore.

Pokiaľ ide o očakávaný dopyt, uvedené dva mesiace by mali priniesť celkovú kombinovanú stratu na úrovni 4,1 miliardy Bcm, čo predstavuje 4,4-percentný pokles v porovnaní s odhadmi pred koronavírusom. Celkový dopyt v Európe by sa tak v danom období obmedzil na 89,2 Bcm oproti očakávaným 93,3 Bm.

Najviac zasiahnutými krajinami v absolútnych objemoch by mali byť Nemecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Holandsko a Španielsko.

„Počas posledných niekoľkých dní sa pravdepodobnosť výskytu ďalších „lockdownov“ v celej Európe zvýšila, a to zvyšuje aj pravdepodobnosť tohto scenára,“ uviedol Carlos Torres Diaz, vedúci trhu so zemným plynom a energiou Rystad Energy, podľa ktorého je pravdepodobné, že v krajinách sa zníži obchodná a priemyselná aktivita najmenej na štyri týždne.

V období obmedzení by mala celková spotreba energie poklesnúť o 7 %, čo by malo viesť k podobnému poklesu dopytu po plyne z tohto odvetvia. Spotreba plynu v priemysle by sa mala znížiť o 5%, pri komerčnej spotrebe o 20 % a pri spotrebe domácností o 2%.

Rystad Energy zatiaľ nepredpokladá zníženie dopytu v dôsledku ekonomických obmedzení vo zvyšku roka počnúc májom, čo samozrejme nebude platiť, ak by sa zavedené opatrenia ešte zintenzívnili.