Londýn 3. apríla 2020 – Emisie oxidu uhličitého by mohli klesnúť najviac od druhej svetovej vojny, pretože prepuknutie pandémie koronavírusu v podstate odstavilo svetovú ekonomiku. Tvrdí to skupina vedcov Global Carbon Project. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Nešokoval by ma tohtoročný pokles emisií oxidu uhličitého o 5 % alebo viac,“ uviedol pre Reuters profesor prírodných vied na Stanfordskej univerzite Rob Jackson, predsedajúci globálneho uhlíkového projektu, ktorý pripravuje ročné odhady emisií. Pokles by bol prvý od obdobia po finančnej kríze v roku 2008, keď predstavoval 1,4 %. „Úpadok Sovietskeho zväzu ani rôzne ropné a finančné krízy za posledných 50 rokov pravdepodobne nemali na emisie taký vplyv ako táto kríza,“ uviedol.

Odborníci však upozorňujú, že bez štrukturálnych zmien by pokles emisií spôsobený koronavírusom mohol byť krátkodobý a mať malý vplyv na koncentrácie oxidu uhličitého, ktoré sa v atmosfére akumulovali desaťročia. „Tento pokles nie je spôsobený štrukturálnymi zmenami, takže hneď ako skončia obmedzenia, očakávam návrat emisií na úrovne blízke tým, na ktorých boli“ uviedla vedkyňa Corinne Le Quéré, ktorá sa venuje klimatickým zmenám na University of East Anglia.

Podľa Reuters sa niečo podobné stalo aj v Číne, kde emisie po zatvorení fabrík a obmedzení pohybu začiatkom roka klesli o 25 %, odvtedy sa však vrátili na „bežné“ úrovne.

Odborníci tvrdia, že pre dlhodobejšie znižovanie emisií bude dôležité poznať povahu balíčkov, ktorými chcú krajiny odvrátiť kolaps ekonomiky, a najmä to, do akej miery v nich počítajú s nízkoemisnými zdrojmi energie.