Madrid 18. septembra 2023 – Ak EÚ neprijme rázne opatrenia, mohla byť do roku 2030 rovnako závislou od Číny, pokiaľ ide o lítium-iónové batérie a palivové články, ako bola závislá od ruských energií pred vojnou na Ukrajine, uvádza sa v dokumente vypracovanom pre lídrov EÚ, ktorý získala agentúra Reuters. Dokument má byť základom diskusií o hospodárskej bezpečnosti Európy počas stretnutia lídrov EÚ v Granade v Španielsku 5. októbra.
Lídri, znepokojení rastúcou globálnou asertivitou a ekonomickým významom Číny, budú diskutovať o návrhoch EK na zníženie rizika prílišnej závislosti Európy od Číny a potreby diverzifikácie smerom k Afrike a Latinskej Amerike.
V dokumente sa uvádza, že vzhľadom na prerušovanú povahu OZE bude Európa potrebovať spôsoby skladovania energie, aby dosiahla svoj cieľ nulových emisií CO2 do roku 2050.
„To prudko zvýši náš dopyt po lítium-iónových batériách, palivových článkoch a elektrolyzéroch, ktorý sa v nasledujúcich rokoch podľa očakávaní znásobí 10 až 30-krát,“ uvádza sa v dokumente z dielne španielskeho predsedníctva.
Zatiaľ čo EÚ má silnú pozíciu v medzifázach a montážnej fáze výroby elektrolyzérov s viac ako 50 % podielom na celosvetovom trhu, vo veľkej miere sa spolieha na Čínu, pokiaľ ide o palivové články a lítium-iónové batérie, ktoré sú kľúčové pre elektrické vozidlá.
„Bez zavedenia prísnych opatrení by európsky energetický ekosystém mohol byť do roku 2030 závislý od Číny iným spôsobom, ale s podobnou závažnosťou, akú mal od Ruska pred inváziou na Ukrajinu,“ uvádza sa v správe.
Podľa EK Únia v roku 2021, rok pred ruskou inváziou na Ukrajinu, pokrývala dovozom z Ruska viac ako 40 % svojej celkovej spotreby plynu, 27 % v prípade ropy a 46 % spotreby uhlia.
Ukončenie väčšiny nákupov ruských energií spôsobilo cenový šok v EÚ a prudký nárast spotrebiteľskej inflácie, čo prinútilo Európsku centrálnu banku k prudkému zvýšeniu úrokových sadzieb, ktoré obmedzilo hospodársky rast.
Okre batérií a palivových článkov by podľa dokumentu mohla nastať podobná situácia aj v digitálnom technologickom priestore. „Prognózy naznačujú, že dopyt po zariadeniach, ako sú senzory, drony, dátové servery, úložné zariadenia a siete na prenos dát, v tomto desaťročí prudko vzrastie. EÚ má v oblasti dátových sietí relatívne silnú pozíciu, no v ostatných oblastiach vykazuje výrazné slabiny,“ uviedla správa.
Do roku 2030 by táto zahraničná závislosť mohla vážne brániť zvýšeniu produktivity, ktoré európsky priemysel a sektor služieb naliehavo potrebuje, a mohla by brániť modernizácii poľnohospodárskych systémov, ktoré sú nevyhnutné na riešenie klimatických zmien.