Houston 19. septembra 2024 – Európska únia nedostatočne podporuje menšie vnútrozemské štáty pri ich snahe o odchod od ruského plynu. Na konferencii Gastech v Houstone to povedal námestník maďarského štátneho tajomníka pre energetickú bezpečnosť Csaba Marosvári s tým, že tieto štáty potrebujú viac financií na zníženie závislosti od ruského plynu. Informovala o tom agentúry Reuters.

Približne dve tretiny dovozu plynu do Maďarska pochádza z Ruska, ale po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 rastie tlak na to, aby krajina, spolu s niektorými jej susedmi, rýchlejšie diverzifikovala zdroje svojich dodávok.

„V našom regióne sú malé krajiny, malé trhy, málo významných hráčov na trhu, nedostatok kapitálu, takéto projekty infraštruktúry a odstraňovania jej prekážok môžu stáť až stovky miliónov eur – z hľadiska trhu s pohonnými hmotami to nie je možné, “ povedal Marosvári.

Posun Európskej komisie smerom k financovaniu projektov zelenej energie s cieľom ukončiť závislosť od fosílnych palív podľa Marosváriho znamenalo, že na niektoré krajiny sa zabudlo. V dôsledku vojny na Ukrajine sa podľa neho tieto krajiny dostali pod čoraz silnejší tlak na rýchlejšiu diverzifikáciu smerom od ruských palív, ale je im odmietané financovanie, aby to dokázali.

Maďarsko dostáva z Ruska 4,5 bcm plynu ročne na základe 15-ročnej zmluvy podpísanej v roku 2021. Marosvári pripomenul, že Maďarsko podpísalo niekoľko krátkodobých dohôd o dodávkach s Azerbajdžanom a Tureckom s cieľom znížiť svoju závislosť od ruských zdrojov. Očakáva tiež, že Turecko a Grécko sa v budúcnosti stanú významnejšími dodávateľmi potrubného plynu a LNG. „Rusi dodávajú podľa zmlúv, pre nás sú spoľahliví, ale to neznamená, že sa musíme držať jedného zdroja, preto presadzujeme stratégiu diverzifikácie dodávok,“ dodal podľa Reuters maďarský predstaviteľ.