Brusel 4. septembra 2024 – Európa doviezla v druhom štvrťroku 2024 viac plynu z Ruska ako z USA, čo znamená návrat stavu pred inváziou Moskvy na Ukrajinu. Informoval o tom portál euractiv.com, podľa ktorého to vyplýva z údajov bruselského think tanku Bruegel.
Rusko bolo pred vojnou najväčším európskym dodávateľom plynu. Po prudkom znížení svojich dodávok v reakcii na západné sankcie uvalené za inváziu, sa na prvé miesto dostalo Nórsko. Nasledovali USA, ktoré zvýšili dodávky LNG, aby zachránili EÚ pred nedostatkom plynu.
Napriek tomu „v druhom štvrťroku 2024 EÚ doviezla 12,8 miliárd kubických metrov (bcm) zemného plynu z Ruska, čo bolo viac ako dovoz z Ameriky (12,2 bcm,“ uviedol Ben McWilliams z think tanku Bruegel pre Euractiv. „Je to prvýkrát za takmer dva roky, čo bol dovoz z Ruska väčší ako dovoz z Ameriky,“ dodal.
Expert vyhlásil, že „zmena je z veľkej časti spôsobená poklesom dovozu LNG z USA za posledných pár mesiacov“. Kombinácia plných zásobníkov plynu – v EÚ sú v priemere plné na 92,4 % – a nízkeho letného dopytu viedli k „nižšiemu spotovému nákupu amerického plynu.
Krajiny ako Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sú viazané k dodávkam ruského plynu dlhodobými neflexibilnými zmluvami. To v prípade amerických dodávateľov LNG neplatí, čo znamená, že dopyt hrá väčšiu úlohu.
Dve tretiny dovozu ruského plynu prúdia cez Ukrajinu a plynovod Turkstream, pričom cez tieto trasy smerujú priamo odberateľom v krajinách EÚ. Posledná tretina z 12,8 bcm prichádza do Európy vo forme LNG, prevažne do španielskych, belgických a francúzskych prístavov.
Podľa niektorých názorov dovoz ruského plynu znamená podporu ruskej vojnovej ekonomiky a jej vojny s Ukrajinou, preto je potrebné pokračovať v presadzovaní úplného zákazu tohto dovozu na trhy EÚ a obmedzenia ruských trhov inde na svete.
Zákaz dovozu ruského plynu v celej EÚ sa však ukázal ako politicky nepriechodný a niekoľko krajín hrozilo, že takýto krok vetujú. Krajiny EÚ však teraz môžu zakázať ruský plyn na individuálnom základe, a to vďaka prepracovaniu pravidiel trhu s plynom v roku 2023.
Napríklad Rakúsko, ktoré sa naďalej vo veľkej miere spolieha na ruské dodávky, sa v aktualizácii svojej národnej bezpečnostnej stratégie koncom augusta zaviazalo „postupne ukončiť dodávky ruského zemného plynu do roku 2027“, uzavrel euractiv.com.