Bratislava 30. marca 2020 – Kapacita európskych plynových zásobníkov je v tomto týždni rekordne naplnená, a to na viac ako 55 %. Okrem teplej zimy sa o to postaral najmä zvýšený dovoz LNG. To môže ovplyvniť ceny plynu v nasledujúcom období. Informuje o tom portál oenergetice.cz, ktorý sa odvoláva na údaje organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) .

Podľa jeho dát boli európske zásobníky rekordne plné už na začiatku roka 2020, keď sa pohybovali na takmer 90%, teda na najvyššej hodnote od začiatku publikovania týchto dát organizáciou GIE v roku 2011.

Relatívne mierna zima a znížená spotreba plynu v teplárenstve sa postarala aj o pokračujúce rekordné úrovne, aktuálne sú zásobníky zaplnené na viac ako 55 %. Na porovnanie, priemer v posledných rokoch sa pohyboval na úrovni 35 % a napríklad v roku 2018 boli zásobníky v rovnakom období zaplnené len na 18 %.

Ďalším faktorom, ktorý podľa portálu oenergetice.cz prispel k tejto situácii, je relatívne vysoký dovoz zemného plynu, jednak vo forme LNG, rovnako ako prostredníctvom plynovodov. Zatiaľ čo v období 2012 – 2017 bol dovoz LNG relatívne nízky, ku koncu roka 2018 a v priebehu nasledujúceho roka sa zásadne zvýšil, a to najmä z USA. Prepočty amerického ministerstva energetiky ukazujú, že v decembri 2019 a januári tohto roka mohlo ísť priemerne o 0,4 miliardy m3 denne, čo predstavuje využitie LNG terminálov na cca 60 %.

Očakáva sa aj zvýšenie dovozu prostredníctvom plynovodov. Majú sa o to postarať nové projekty ako je už fungujúci Turkstream zásobujúci juh Európy či projekty, ktoré by mali byť dokončené v tomto roku. Ide najmä o TAP zásobujúci Taliansko a Nord Stream 2. Všetky spomínané okolnosti môžu podľa portálu o energetice.cz ovplyvniť cenu plynu v tomto aj nasledujúcich rokoch. Kým aktuálne sa na spotovom trhu pohybuje okolo 8 eur/MWh, pred rokom bola na úrovni 15 eur/MwH a rok predtým nad 20 eur. Na TTF sa plyn obchoduje za 7,5 eura/Mwh. Nízke sú aj ceny dlhodobých kontraktov. Točný kontrakt na budúci rok poklesol na úrovne okolo 12,5 eura/Mwh.