Helsinki 13. mája 2022 – Fínsko je pripravené na prerušenie dodávok ruského plynu, uviedol vládny výbor pre núdzovú pripravenosť po svojom piatkovom stretnutí. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Fínsko je pripravené na pozastavenie dovozu ruského zemného plynu,“ uviedol výbor vo vyhlásení.

Kľúčoví fínski politici boli varovaní pred možným zastavením vývozu plynu zo strany Ruska, informovali vo štvrtok (12. 5.) fínske noviny Iltalehti.

Minister obrany Antti Kaikkonen povedal, že správu nemôže potvrdiť, zatiaľ čo Kremeľ ju označil za „s najväčšou pravdepodobnosťou hoax“ a zopakoval, že Gazprom zostáva spoľahlivým dodávateľom plynu. Gazprom nereagoval na žiadosť agentúry Reuters o komentár.

Štátny Gasgrid Finland v piatok nenaznačil žiadne prerušenie tokov plynu, uviedol hovorca spoločnosti. Krajina dováža väčšinu svojho plynu zo susedného Ruska, no plyn tvorí len asi 5 % jej ročnej spotreby energie.

Strata týchto dodávok by však znamenala, že priemyselné giganty ako Neste a Metsa a tiež ďalšie spoločnosti v lesnom, chemickom a potravinárskom sektore budú musieť nájsť alternatívne zdroje energie alebo prispôsobiť svoju výrobu.

Fínski lídri vo štvrtok uviedli, že krajina musí „bezodkladne“ požiadať o vstup do vojenskej aliancie NATO. Moskva reagovala, že tento krok predstavuje hrozbu a varovala, že je pripravená reagovať.

Minulý týždeň vláda uviedla, že je pripravená na možnosť, že Rusko môže koncom mája prerušiť dodávky plynu ako odpoveď na odmietnutie Fínska splniť ruské požiadavky na platbu v rubľoch.

Fínsko je tiež napojené na európsku plynovodnú sieť cez BalticConnector, fínsko-estónsky plynovod, ktorý spája Fínsko s Pobaltím, ktoré sa historicky vo veľkej miere spoliehalo na ruský plyn, no svoje dodávky diverzifikovalo pomocou dovozných terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG) a lepších spojení so západnými krajinami.