Mníchov 23. júna 2022 – Skupina G7 pravdepodobne bude na aktuálnom stretnutí v Bavorsku diskutovať o osude turbíny zablokovanej v Kanade, ktorou Rusko zdôvodňuje zníženie dodávok plynu do Nemecka. Podľa agentúry Reuters to povedal kanadský minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson s tým, že skupina nemusí do konca stretnutia dospieť k riešeniu.

„Ak hovoríte s Nemcami, sú veľmi znepokojení poklesom dodávok plynu údajne spôsobeným chýbajúcou turbínou,“ povedal minister. „Som si istý, že sa o tom bude hovoriť minimálne v kuloároch G7. Neočakávam, že do konca stretnutia nájdeme riešenie,“ dodal pre Reuters Wilkinson, ktorý v kanadskom parlamente vyhlásil, že Kanada vníma obavy Nemecka a ďalších európskych krajín a chce nájsť riešenie, ktoré bude rešpektovať zámer sankcií, ale zároveň netrestá spojencov.

Minister povedal, že nevie s istotou, či turbíny boli dôvodom súčasného zníženia dodávok plynu, ale povedal, že problém by sa mal aj tak vyriešiť. „Dôvod, prečo sa tu tieto turbíny renovujú, je ten, že je potrebné ich renovovať. A to v určitom bode bude mať vplyv,“ doplnil.

Ruský štátom kontrolovaný Gazprom v posledných dňoch znížil kapacitu plynovodu Nord Stream 1 len na 40 % zvyčajnej úrovne, čo zdôvodnil práve oneskoreným návratom turbíny, ktorú servisuje nemecká spoločnosť Siemens Energy v Kanade, pre sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Moskva vo štvrtok uviedla, že ďalšie meškanie opráv by mohlo viesť k úplnému zastaveniu dodávok cez Nord Stream 1.