Moskva 13. októbra 2021 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom dodržiava svoje zmluvné záväzky a dodávky plynu do Európy sa zvýšili na maximálne možné úrovne. Podľa agentúry Reuters to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Nad rámec zmlúv nie je možné dodať nič,“ povedal Peskov. „Ako? Zadarmo? Je to o rokovaní s Gazpromom,“ dodal.

Námestník ministra energetiky Pavel Sorokin tiež uviedol, že Rusko nezmenilo svoj časový plán napĺňania vlastných zásobníkov do 1. novembra, naznačujúc, že sa neponáhľa dodávať ďalší plyn na európsky spotový trh.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že Rusko v reakcii na energetickú krízu zvyšuje dodávky plynu do Európy, a to aj prostredníctvom ukrajinskej trasy, a je pripravené stabilizovať trh uprostred prudkého rastu cien.

Rusko opakovane tvrdí, že za napätú situáciu na trhu nenesie zodpovednosť. Nárast cien je podľa Peskova spôsobený viacerými faktormi. Jedným z nich je úsilie EÚ o rýchly prechod na OZE bez zabezpečenia stabilných dodávok.

Putin povedal, že zodpovednosť za súčasnú situáciu je na Európe, ktorá neuzavrela dostatok dlhodobých zmlúv o dodávkach ruského plynu. „Ich politikou zbavovania sa dlhodobých kontraktov sa ukázala ako nesprávna,“ povedal podľa AFP Putin.

Ruský predaj plynu do Európy môže podľa Putina v tomto roku dosiahnuť nový rekord a tranzit cez Ukrajinu je na ceste prekročiť objemy dohodnuté v zmluve Gazpromu s Kyjevom.