Petrohrad 25. novembra 2021 – Vedenie ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom schválilo na rok 2022 investície v hodnote 1,76 bilióna rubľov (vyše 21 mld. €) na financovanie nových výrobných a rafinačných uzlov, čo predstavuje nárast oproti pôvodne plánovaným 902 mld. rubľov z roku 2021. Informovala o tom agentúra Reuters. Spoločnosť na svojom webe uviedla, že jej podiel na celkovom dovoze potrubného a skvapalneného zemného plynu do Európy v období január-september 2021 prekročil 53 %.

Gazprom buduje nové ložiská na ťažbu plynu vrátane tých na arktickom polostrove Jamal, kde by sa mala nachádzať viac ako pätina svetových zásob. Ďalšími prioritnými projektmi na financovanie sú plynovod Power of Siberia do Číny, ako aj závody na spracovanie plynu a údržba existujúcej siete plynovodov.

Spoločnosť očakáva Gazprom v budúcom roku kapitálové výdavky vo výške 1,4 bilióna rubľov, pričom ďalšie prostriedky budú vyčlenené na dlhodobé finančné investície a nákup dlhodobých aktív. Pôžičky mimo spoločnosti sú na rok 2022 viazané na 272,79 miliardy rubľov.

Štátom kontrolovaná spoločnosť v septembri revidovala svoje investície na rok 2021 na 1,185 bilióna rubľov, pričom kapitálové výdavky sa zvýšili na viac ako 1 bilión z 864 mld. rubľov schválených v decembri minulého roka.

Gazprom na svojom webe uviedol, že počas prvých deviatich mesiacov roku 2021 sa dovoz plynu do Európy medziročne zvýšil o 18 miliárd metrov kubických (bcm), teda o 7,5 %.

„Potrubný plyn bol kľúčom k uspokojeniu zvýšeného dopytu. Počas týchto deviatich mesiacov Európa zvýšila svoj dovoz o 31 bcm (20,4 %), pričom asi polovicu tohto objemu – alebo 48 % – dodal Gazprom,“ vyčíslila spoločnosť s tým, že dovoz LNG zároveň klesol o 13 bcm alebo o 14,5 %.

„Podiel Gazpromu na celkovom dovoze potrubného a skvapalneného zemného plynu do Európy počas týchto deviatich mesiacov prekročil 53 %,“ uzavrela spoločnosť.