Moskva 24. novembra 2022 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zrejme dodá tretí náklad skvapalneného zemného plynu za dva mesiace do LNG terminálu Revithoussa v Grécku, informovali podľa agentúry Reuters vo štvrtok ruské noviny Kommersant.

Grécky terminál už predtým dvakrát prijal zásielky ruského skvapalneného plynu, ktoré dopravili tankery Pskov a Velikij Novgorod 3. októbra a 16. novembra, informoval Kommersant. Tanker Pskov s ďalším nákladom LNG je na vstupe do Suezského prieplavu, následne by však podľa Kommersantu mohol smerovať do Revithoussy.

Kupujúci plynu nie je známy, no mohol by ním byť niektorý z európskych obchodníkov, ktorý potom tento plyn predáva na burze, uviedol denník, podľa ktorého náklady pochádzajú z exportného LNG terminálu Portovaja na ruskom pobreží Baltského mora.

Zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu Portovaja s kapacitou 1,5 milióna ton bolo postavené na báze rovnomennej kompresorovej stanice, ktorá predtým dodávala plyn do plynovodu Nord Stream 1. Od 6. septembra sa v závode začala výroba LNG a v rovnakom mesiaci prišlo oznámenie o možno rozšírení projektu o ďalšie 2 milióny ton. Závod teraz pozostáva z dvoch skvapalňovacích liniek využívajúcich technológiu Linde, pobrežný zásobník LNG s kapacitou 42.000 m3 a plávajúci s kapacitou 135.000 m3.

V súčasnosti sa sankcie EÚ nevzťahujú ani na ruský plynovodný plyn, ani na LNG. Fínsko, pobaltské krajiny, Poľsko a Spojené kráľovstvo však prestali nakupovať ruský LNG po ruskej invázii na Ukrajinu.

Agentúre Reuters sa správu nepodarilo nezávisle overiť. Gazprom podľa Kommersantu informácie o dodávkach do Grécka nekomentoval.