Haag 25. septembra 2023 – Holandská vláda v piatok potvrdila plány na zastavenie ťažby plynu z najväčšieho európskeho plynárenského poľa Groningen od 1. októbra. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Po 60 rokoch sa ťažba plynu z groningenského poľa skončí,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo hospodárstva. „Všetky ťažobné lokality budú od októbra 2024 zbúrané, takže opätovné spustenie už nebude možné,“ dodalo.
Produkcia plynu v Groningene bola za posledné desaťročie obmedzovaná v dôsledku seizmického rizika. Produkcia v rokoch 2022-2023, ktorá sa skončí 1. októbra, dosiahla menej ako 3 bcm, minimum potrebné na udržanie prevádzkyschopnosti.
Na nadchádzajúcu zimu by bolo stále možné reštartovať pole na produkciu malého množstva plynu v situácii extrémneho chladu, definovaného ako niekoľko dní, počas ktorých teplota nepresiahne 6 stupňov pod nulou, uviedlo ministerstvo.
Rozhodnutie o zastavení ťažby bolo dôsledkom viacerých zemetrasení v oblasti, naposledy nezvyčajne silného zemetrasenia v roku 2018.
Podľa parlamentného vyšetrovania, ktoré sa skončilo začiatkom roka, v rokoch pred týmto rozhodnutím vláda aj príslušné energetické spoločnosti vážne podcenili riziká ťažby pre ľudí žijúcich v provincii.
Ťažba sa v roku 2013 dokonca zvýšila na takmer 54 bcm plynu, aj keď Groningen rok predtým zasiahli najväčšie zaznamenané otrasy. Postupná séria znížených stropov na produkciu sa zaviedla až v nasledujúcich rokoch, keď narastali protesty obyvateľov a aktivistov.
Ložisko bolo objavené v roku 1959, produkcia dosiahla vrchol 88 bcm v roku 1976 a ešte pred šiestimi rokmi bola stále blízko 30 bcm. Ťažbu realizovala Nederlandse Aardolie Maatschappij – Holandská ropná spoločnosť – spoločný podnik Shellu a ExxonMobil (50/50).
Odhaduje sa, že plyn z Groningenu zabezpečil holandskej štátnej pokladnici od spustenia ťažby v 60. rokoch 20. storočia 363 miliárd eur, čo umožnilo položiť základy sociálneho štátu v krajine.