Wilp 3. apríla 2024 – Holandská technologická firma Nordsol a jej partneri sa blížia k dokončeniu závodu vo Wilpe, ktorý bude „čoskoro“ vyrábať 2400 ton bioLNG ročne pre námorný sektor. Informoval o tom portál lngprime.com.

„S príchodom jednotky na úpravu bioplynu, kryogénneho zariadenia na skvapalňovanie na bioLNG a zariadenia na skvapalňovanie biogénneho CO2 sú teraz práce v plnom prúde,“ uviedol Nordsol.

V máji minulého roka Nordsol oznámil spustenie výkopových prác pre projekt FirstBio2Shipping podporovaného Európskou výkonnou agentúrou pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie.

Nordsol, Attero a Titan prijali konečné investičné rozhodnutie o výstavbe závodu v novembri 2022.

Očakáva sa, že projekt FirstBio2Shipping, ktorý dostal od EÚ 4,3 mil. €, začne dodávať bioLNG začiatkom roka 2024.

Attero spracuje domáci bioodpad na 6 miliónov Nm3 bioplynu ročne a spolu s Nordsolom z neho budú vyrábať 2400 ton bioLNG a 5000 ton tekutého bioCO2 ročne pomocou patentovanej technológie Nordsol iLNG. Spoločnosť Titan, výhradný dlhodobý odberateľ, bude dodávať bioLNG do námorného priemyslu.

Zariadenie nie je prvým v Holandsku, ktoré produkuje bioLNG, keďže Nordsol už prevádzkuje závod v Amsterdame Westpoorte. Wilp však bude prvým závodom produkujúcim palivo pre lodnú dopravu.