Atény 8. decembra 2021 – Vyraďovanie hnedého uhlia z gréckeho mixu prináša potrebu prehodnotiť tamojší energetický sektor. Zemný plyn je palivom, ktoré pokryje dopyt po základnom zaťažení a zvýši flexibilitu. Pre portál euractiv.com to povedala generálna tajomníčka pre energetiku a nerastné zdroje v Grécku Alexandra Sdoukouová.

Grécko plánuje vyradiť všetky v súčasnosti prevádzkované zariadenia spaľujúce hnedé uhlie do roku 2023 a postupného ukončenia produkcie lignitu do roku 2028. Realizácia plánu takým rýchlym tempom podľa Sdoukouovej prináša množstvo jedinečných výziev, technických aj socioekonomických.

„Z technického hľadiska je potrebné úplne prehodnotiť náš energetický sektor. Okrem plánov nahradiť zastarané hnedouhoľné bloky novými kapacitami OZE vzniká potreba flexibility,“ zdôraznila.

Táto potreba sa podľa nej rieši prostredníctvom viacerých cielených opatrení na podporu zavádzania nových zdrojov zemného plynu, na podporu skladovania vo forme batérií a prečerpávacích vodných elektrární a na zvýšenie reakcie na strane dopytu.

„Všetci vieme, že elektrizačný systém, ktorý sa spolieha na vysoké zastúpenie obnoviteľných zdrojov, si vyžaduje stabilnú výrobu základného zaťaženia, ako aj zvýšenú flexibilitu,“ skonštatovala Sdoukouová s tým, že Grécko v súčasnosti implementuje rozsiahly program na obstaranie značného množstva skladovacích zdrojov vo výške 1,4 GW v nadchádzajúcich rokoch vo forme batérií a prečerpávacích vodných elektrární.

Tento program má však podľa gréckej odborníčky ešte niekoľko rokov do úplného dokončenia. Okrem toho krajina nemá žiadnu serióznu alternatívu, ako pridať k svojej výrobe nové disponibilné zdroje výroby, ako je jadrová energia alebo významná nová výroba vodných elektrární.

„Pre tento účel sú investície do zemného plynu ako paliva, ktoré pokryje dopyt po základnom zaťažení a zvýši flexibilitu, racionálne a nevyhnutné, aspoň zo strednodobého hľadiska,“ zdôraznila.

„Všetka nová infraštruktúra zemného plynu, ktorá sa má vybudovať v Grécku, vrátane veľmi potrebného strategického zásobníka plynu, navrhnutá tak, aby bola pripravená na vodík a aby bola schopná prijať nízkouhlíkové a obnoviteľné plyny,“ uzavrela generálna tajomníčka pre energetiku a nerastné zdroje v Grécku Alexandra Sdoukouová pre euractiv.com.