Tokio 18. septembra 2023 – Japonská spoločnosť Mitsui sa zaviazala dodržiavať obmedzenia vyplývajúce z nových sankcií USA súvisiacich s ruským projektom Arctic LNG 2, v ktorom má podiel. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Sme si vedomí dodatočných sankcií USA a sme odhodlaní dodržiavať medzinárodné sankcie,“ uviedla Mitsui pre Reuters a dodala, že je v kontakte so svojimi projektovými partnermi, japonskou vládou a ďalšími stranami, „aby prediskutovali ďalšie kroky“.

Sankcie sa nevzťahujú na samotný projekt ani na jeho akcionárov. Zdroj z japonskej vlády však uviedol, že by mohli skomplikovať spôsob, akým Mitsui a ďalší japonský akcionár JOGMEC poskytujú podporu projektu, a mohli by tiež oddialiť výrobu z Arctic LNG 2.

Týkajú sa množstva ruských spoločností a jednej firmy zo Spojených arabských emirátov, ktorá poskytuje architektonické, stavebné a inžinierske služby.

Vzťahujú sa aj na ruskú spoločnosť zaoberajúcu sa stavbou lodí, ktorá bude prevádzkovať dve plávajúce skladovacie jednotky na prekládku cez Severnú námornú cestu, ako aj na dve skladovacie plavidlá, ktoré budú na tejto trase pôsobiť.

Projekt Arctic LNG 2 v ruskej Arktíde prevádzkuje ruská spoločnosť Novatek,  zatiaľ čo Mitsui a JOGMEC vlastnia spoločný 10 % podiel.

JOGMEC okamžite neodpovedal na žiadosť agentúry Reuters o komentár. Nereagoval ani Novatek, ktorý plánuje spustiť prvú produkčnú linku projektu koncom roka. Mitsui a JOGMEC budú dostávať spolu 2 milióny metrických ton LNG ročne. Arctic LNG 2 má mať tri výrobné linky s ročnou výrobnou kapacitou 19,8 milióna ton.

Japonsko odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, ale v rámci energetickej bezpečnosti si ponecháva podiely v mnohých veľkých projektoch fosílnych palív v Rusku. Krajina pokrýva takmer všetky svoje energetické potreby dovozom.