Berlín 6. augusta 2020 – Účastníci nemeckej zóny pre obchodovanie so zemným plynom NCG (južná časť krajiny) tvrdia, že povolenie menších objemov transakcií na termínových trhoch, ako aj zlúčenie trhu so susednými centrami by mohli zvýšiť likviditu. Podľa portálu argusmedia.com to uviedli v reakcii na výzvu manažéra NCG počas každoročných júnových konzultácií, ktorých cieľom je zistiť spokojnosť zákazníkov.

S cieľom zvýšiť likviditu na futures a forwardových trhoch NCG by makléri mali znížiť minimálny obchodovaný objem z 5 na 1 MW pre NCG, podobne ako pre nemecký energetický trh, uviedli účastníci trhu.

Ďalšie zvýšenie likvidity by podľa nich priniesla fúzia so susednými trhmi vrátane holandského TTF.

Nemecké zóny pre obchodovanie so zemným plynom NCG a Gaspool sa majú od 1. októbra 2021 zlúčiť do jedného nemeckého virtuálneho obchodného bodu (VTP), Trading Hub Europe, teda pred záväzným termínom 1. apríla 2022. Niektorí účastníci trhu špekulovali, že zlúčenie oboch zón by mohlo vyvolať nárast likvidity. Iní, naopak, vyjadrili pochybnosti, že prípadné zisky by boli a varovali pred stratou likvidity, keďže obchodné príležitosti medzi dvoma zónami sa stratia.

Účastníci konzultácií však tvrdia, že nadchádzajúce zlúčenie zón by malo zvýšiť likviditu a podporiť spreadové obchodovanie medzi NCG – alebo zjednoteným nemeckým VTP – a TTF, ako aj nemeckým trhom a belgickým ZTP.

Holandský TTF je zďaleka najlikvidnejší európsky hub, pokiaľ ide o obchodované objemy na burzách a OTC (over-the-counter) trhoch.