Brusel 7. apríla 2021 – Nemecká spoločnosť RWE kupuje projekt paroplynového cyklu Dils Energie (920 MW) v belgickom Dilsen-Stokkem od švajčiarskej spoločnosti Advanced Power za  nezverejnenú sumu. Podľa portálu spglobal.com sa transakcia uskutočňuje šesť mesiacov predtým, ako sa v Belgicku uskutoční prvá aukcia na kapacitnom trhu, ktorá má podporiť dostatočnú výrobu elektriny v súvislosti s ukončením prevádzky tamojších jadrových elektrární (6 GW) do roku 2025.

Advanced Power sa pre predaj zrejme rozhodla v súvislosti s februárovým rozhodnutím miestneho zastupiteľstva v Dilsen-Stokkem, ktoré odporučilo provincii Limburg nevydať environmentálne povolenie pre projekt. Výstavba veľkej plynárne podľa zastupiteľstva nie je kompatibilná s klimatickými cieľmi, ani vizuálne prijateľná z hľadiska územného plánovania.

Dils CCGT je jedným z projektov, ktoré sa plánujú pred spustením belgického kapacitného mechanizmu na podporu výstavby plynových elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 3,9 GW. Ten ešte musia schváliť orgány hospodárskej súťaže Európskej komisie.

Belgicko očakáva, že EK rozhodne o koncepcii tohto mechanizmu počas tohto leta, uviedla belgická ministerka energetiky Tinne Van de Straetenová pred parlamentným výborom koncom marca. To by účastníkom trhu ponechalo čas na prípravu prvej októbrovej aukcie, dodala. Predkvalifikácia do aukcie sa otvára v máji a končí 15. júna.

Medzi ďalších producentov plánujúcich plynové elektrárne v Belgicku patria Engie-Electrabel (v Awiroch a Vilvoorde, každá s výkonom 870 MW), Eneco (870 MW, v Manage) a T-Power (900 MW v Tessenderlo). Engie-Electrabel má tiež povolenie pre závod s výkonom 320 MW v Amercoeur.

Spoločnosť RWE medzitým preskúmala možnosť pripojenia svojej plynovej elektrárne Claus C, ktorá sa nachádza hneď za belgickými hranicami v Holandsku, priamo k belgickej sieti, aby sa mohla zúčastniť na mechanizme ako jej virtuálny belgický majetok. Výrobné aktíva na susedných trhoch Do mechanizmu by tiež mali mať možnosť predkladať ponuky v aukciách.