Berlín 30. júna 2020 – Koaličná vláda kancelárky Angely Merkelovej sa dohodla na kompenzačnom balíku pre podniky prevádzkujúce elektrárne na čierne uhlie. Odstavenie uhlia, ktoré krajina plánuje najneskôr do roku 2038, jej má pomôcť splniť klimatické ciele. Informovala o tom agentúra Reuters.

Konzervatívci a predstavitelia sociálnych demokratov uviedli, že podľa dohody podniky, ktorých elektrárne prejdú z uhlia na plyn, získajú bonus vo výške 390 eur za kilowatt namiesto predtým dohodnutých 180 eur. Bonus sa vzťahuje na elektrárne, ktoré nie sú staršie ako 25 rokov, a je k dispozícii do konca roku 2022.

Ak sa podniky rozhodnú zmeniť svoje zariadenia na plynové po roku 2022, bonus klesne každoročne o 25 eur za kilowatt. Elektrárne, ktoré sú v prevádzke 25 až 35 rokov, majú nárok na nižší bonus vo výške 225 eur za kilowatt.

Nemecká vláda tiež chce primäť podniky, ktoré neprejdú na plyn, aby zatvorili svoje uhoľné elektrárne prostredníctvom tendrov, ktoré budú prebiehať do roku 2026. Spoločnosti, ktoré plánujú zatvoriť uhoľnú elektráreň, budú môcť požiadať o kompenzáciu, a tie s najnižšou ponukou budú odškodnené.

Po roku 2026 budú elektrárne na čierne uhlie zatvorené bez kompenzácie. Cieľom je do roku 2033 zbaviť nemeckú výrobu elektriny čierneho uhlia.

Minulý týždeň nemecká vláda schválila kompenzačný balík vo výške 4,3 miliárd eur pre spoločnosti prevádzkujúce elektrárne na hnedé uhlie.