Berlín 24. novembra 2022 – Nemecko nestojí v ceste riešeniu energetickej krízy zo strany Európskej únie, povedal vo štvrtok pre denník Handelsblatt minister hospodárstva Robert Habeck v reakcii na kritiku postoja jeho krajiny k plánom na obmedzenie cien plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Nič neblokujeme,“ povedal v rozhovore Habeck. „Som však skeptický, pokiaľ ide o pevný cenový strop, pretože by bude buď príliš vysoký, alebo príliš nízky,“ dodal s tým, že členské štáty sa už na stretnutí v Prahe dohodli na „flexibilnom, dynamickom a rozumnom strope v časoch „nadmerných ziskov“.

V utorok exekutíva Európskej únie navrhla cenový strop plynu pre blok na 275 eur za megawatthodinu pre TTF deriváty na najbližší mesiac.

Myšlienka cenového stropu rozdeľovala krajiny EÚ už mesiace, pričom proti takejto intervencii bol malý, ale silný tábor členských krajín na čele s Nemeckom.

Navrhovaná úroveň na štvrtkovom stretnutí ministrov energetiky krajín EÚ v Bruseli zrejme nezíska podporu a podľa Reuters je dohoda nepravdepodobná.