Berlín 4. júla 2022 – Nemecká vláda chce zakotviť možné záchranné opatrenia pre energetické spoločnosti, ako je Uniper, vo svojom zákone o energetickej bezpečnosti, pričom môže, ako poslednú možnosť, nadobudnúť podielu v spoločnosti, uviedli v pondelok zdroje pre agentúru Reuters.

Návrhy zvýrazňujú snahu Nemecka vysporiadať sa s rastúcimi cenami energií a reťazovými efektmi na spoločnosti ako Uniper v energetickej patovej situácii medzi Západom a Moskvou po ruskej invázii na Ukrajinu.

Uniper odmietol okamžitý komentár a dodal, že v súčasnosti dostáva z Ruska približne 40 % obvyklého množstva plynu.

O dodatkoch k zákonu o energetickej bezpečnosti v súčasnosti rokujú ministerstvá, informoval rezort hospodárstva. Dodatky by mali vláde umožniť aj rýchle zavedenie osobitného odvodu ako prostriedku na spravodlivé prenesenie stúpajúcich nákladov na energie, uviedli zdroje.

Možný záchranný balík pre Uniper by mohol byť modelovaný podľa pomoci pre Lufthansu počas pandémie. Letecká spoločnosť bola zachránená pred bankrotom balíkom pomoci vo výške 9 miliárd eur, uviedol zdroj.

Na otázku, či by pomoc mohla zahŕňať aj prevzatie podielu v Uniper, zdroje odpovedali kladne s tým, že by išlo o poslednú možnosť.

Uniper je jedným z najväčších európskych zákazníkov ruského Gazpromu a problémy mu spôsobujú znižujúce sa ruské dodávky.