Berlín 23. júla 2020 – Nemecko rozptýlilo obavy, že by sa mohlo stať príliš závislým na ruskom plyne. Americké sankcie proti projektu plynovodu Nord Stream 2 nie sú v súlade s medzinárodným právom. Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová to v stredu (23. 7.) uviedla pre stanicu Deutsche Welle.

Ministerka podporila výzvy na rokovania o plynovode, pripomenula však súčasne postoj nemeckej exekutívy. „Pokiaľ ide o hrozbu sankcií USA, nemecká vláda má jasné stanovisko, že nie sú v súlade s medzinárodným právom,“ vyhlásila Kramp-Karrenbauerová.

Projekt Nord Stream 2 je podľa nej predmetom debát medzi členskými štátmi EÚ aj NATO. „Existuje obava, že Nemecko by sa mohlo stať príliš závislým na ruskom plyne, tú sme však dokázali rozptýliť. Je to však aj o obavách a oprávnených záujmoch Ukrajiny a Poľska, ktoré musia byť zmluvne podchytené,“ dodala.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu pricestoval do Dánska a očakávalo sa, že Nord Stream 2 bude na programe jeho rozhovorov s premiérkou Mette Frederiksenovou a ministrom zahraničných vecí Jeppom Kofodom. V októbri 2019 Dánsko udelilo plynovodu povolenie na kladenie potrubí plynovodu v jeho výsostných vodách. Začiatkom júla povolenie rozšírilo o možnosť využívať na práce lode s kotvami.

Prvý balík amerických sankcií z decembra 2019 prerušilo práce na projekte, dokončiť treba ešte cca 160 kilometrov dlhý úsek plynovodu v Baltskom mori. USA hrozia zavedením ďalšieho balíka sankcií, ktoré odmieta EÚ, nemecká vláda, ako aj zúčastnené spoločnosti.