Berlín 5. augusta 2022 – Nemecký kabinet vo štvrtok (4. 8.) odsúhlasil zavedenie plánovaného odvodu pre spotrebiteľov plynu od októbra, aby pomohol dodávateľom zasiahnutým prudko rastúcimi cenami dovozu plynu spôsobenými ruskou inváziou na Ukrajinu, uviedlo podľa agentúry Reuters ministerstvo hospodárstva.

„Dočasný odvod je dôsledkom krízy spôsobenej Ruskom. Nie je to jednoduchý krok, ale je nevyhnutný na zabezpečenie vykurovania a zásobovania energiou v domácnostiach a ekonomike,“ uviedol minister hospodárstva Robert Habeck.

Odvod, ktorý má byť sprevádzaný cielenou úľavou, je zameraný na pomoc dovozcom, najmä spoločnosti Uniper, najväčšiemu nemeckému nákupcovi ruského plynu, ktorý dostáva štátnu pomoc. Medzi ďalšie spoločnosti patrí napríklad EnBW, plynárenská divízia spoločnosti VNG.

Očakáva sa, že odvod začne platiť od 1. októbra a skončí 1. apríla 2024, spresnilo ministerstvo. Jeho výška bude zverejnená v polovici augusta. Habeck minulý týždeň povedal, že to bude 1,5 až 5 eurocentov za kilowatthodinu (Kwh), pričom výnosy budú k dispozícii každej spoločnosti, ktorá bude musieť nahradiť ruský plyn.

Vládne a parlamentné zdroje pre Reuters uviedli, že ešte treba objasniť, ako sa bude poplatok uplatňovať na zákazníkov so zmluvami s pevnou cenou.

Plán, ohlásený minulý týždeň, prichádza v čase, keď sa najväčšia európska ekonomika snaží znížiť svoju závislosť od ruskej energie. Čelí kolapsu dodávok plynu a prudkým nárastom cien, čo vyvoláva u obchodníkov s plynom obavy z nedostatku energie a platobnej neschopnosti.