Brusel 25. januára 2023 – Európska sieť plniacich staníc na skvapalnený zemný plyn (LNG) pre nákladné vozidlá dosiahla sa podľa združenia NGVA Europe rozrástla na 635. Pokračujúci rast tak zaznamenala napriek vysokým cenám paliva. Pokiaľ ide o plniace stanice na CNG ich počet v Európe dosiahol 4159, vyplýva z údajov NGVA.

Od konca septembra 2022 podľa nej pribudlo približne 50 LNG staníc, väčšinou v Nemecku. To je naďalej európskym lídrom tohto segmentu so 162 stanicami, na druhom mieste figuruje Taliansko so 130 plničkami.

Nasleduje Španielsko (90), Francúzsko (70), Holandsko (33), Švédsko (28), Belgicko (26), Poľsko (24), Fínsko (15) a Spojené kráľovstvo (14).

V priebehu minulého roka počet plniacich LNG staníc v Európe prekonal hneď dva významné míľniky. Vo februári 2022 NGVA Europe oznámila, že ich sieť sa za menej ako dva roky zdvojnásobila na 500 staníc a na jeseň ich už bolo 600.

Združenie tiež konštatovalo, že v palivovom mixe sa zvyšuje podiel obnoviteľného plynu alebo bioLNG.

Medzi veľkých hráčov, ktorí investujú do európskej výroby bioLNG určeného pre sektor ťažkej dopravy, patria Shell, Scandinavian Biogas, Gasum, ako aj ďalšie firmy v Holandsku, Nemecku, a Taliansku. Významný krok nedávno vykonal španielsky Molgas, keď od Air Liquide kúpil sieť francúzskych čerpacích staníc LNG a CNG pre nákladné autá.