Berlín 12. mája 2022 – Niektoré dcérske firmy spoločnosti Gazprom Germania nedostávajú plyn pre sankcie, ktoré Rusko uvalilo na západné subjekty, uviedol vo štvrtok v parlamente nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gazprom Germania a jeho dcérske spoločnosti sú zasiahnuté,“ povedal Habeck v dolnej komore Bundestagu. „To znamená, že niektoré z dcérskych spoločností už nedostávajú žiadny plyn z Ruska. Trh však ponúka alternatívy. Dostávajú plyn z trhu,“ dodal.

„Situáciu sledujeme, pripravili sme sa na ňu. Regulátor vás bude informovať dnes,“ pokračoval minister. „Situácia je však taká, že trh je schopný kompenzovať ruský plyn. Tento konflikt dokazuje, že energia je zbraň,“ vyhlásil.

Nemecko podľa Habecka neočakáva, že ruské sankcie voči dcérskym spoločnostiam Gazpromu v EÚ budú mať za následok zastavenie dodávok plynu. Represívne opatrenia majú podľa neho za cieľ zvýšiť ceny.

Minister tiež povedal, že Nemecko nezvýši núdzový stupeň zo súčasnej úrovne, keďže očakávaný pokles dodávok ruského plynu o 3 % v dôsledku nových sankcií by mohol byť kompenzovaný na trhu, aj keď vyššími cenami.

Nemecko minulý mesiac previedlo Gazprom Germania, spoločnosť zameranú na obchodovanie, skladovanie a prepravu energií, z ktorej odišiel ruský Gazprom, na svojho energetického regulátora Bundesnetzagentur, s cieľom zabezpečiť energetickú bezpečnosť krajiny.

Rusko uvalilo sankcie na spoločnosť Gazprom Germania, v ktorej sa jeho producent plynu Gazprom vzdal vlastníctva, a tiež na EuroPol GAZ, vlastníka poľskej časti plynu Jamal-Európa.

Podľa dekrétu prezidenta Vladimira Putina z 3. mája žiadny ruský subjekt nesmie uzatvárať obchody so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie, ani plniť svoje záväzky vyplývajúce z existujúcich obchodov. Dekrét výslovne zakazuje vývoz výrobkov a surovín osobám a subjektom uvedeným v sankčnom zozname.

Zoznam sankcionovaných subjektov, ktorý v stredu (11. 5.) zverejnila ruská vláda na svojej webovej stránke, obsahuje 31 spoločností so sídlom v krajinách, ktoré uvalili sankcie na Rusko v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Patria medzi ne najmä miestne dcérske spoločnosti Gazpromu, dodávateľa viac ako tretiny plynu v Európe, z veľkej časti cez plynovod Jamal – Európa. Zoznam zverejnený v stredu neuvádza podrobnosti o sankciách.

Dcérske spoločnosti na sankčnom zozname zahŕňajú najväčší nemecký zásobník plynu v Rehdene v Dolnom Sasku s kapacitou 4 miliardy kubických metrov, ktorý prevádzkuje spoločnosť Astora, ako aj spoločnosť Wingas, veľkého obchodníka s plynom, ktorý zásobuje priemysel a mnohé miestne siete.

Wingas uviedol, že bude pokračovať v prevádzke podľa zmenených parametrov, ale posledný krok Kremľa ho vystaví nedostatku plynu. Dodávky môžu ponúkať konkurenti Uniper, VNG alebo RWE. Podľa Reuters to však bude závisieť aj od toho, či a kedy sa podarí urovnať prebiehajúci spor o ďalšie platby za ruský plyn.

Finančný riaditeľ RWE Michael Müller uviedol, že ruské sankcie neovplyvnili zásobníky spoločnosti. „Vzhľadom na možné plynové embargo sme urobili opatrenia, pokiaľ ide o naše zmluvy o ruských dodávkach,“ povedal. „Na začiatku vojny sme mali zmluvne dohodnutých celkovo 15 terawatthodín do roku 2023. Teraz sme znížili našu expozíciu na menej ako 4 terawatthodiny,“ poznamenal.

Postoj Kremľa

Ruské sankcie uvalené na bývalú nemeckú divíziu ruského producenta plynu Gazprom a množstvo ďalších subjektov znamenajú, že medzi nimi a ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou nie sú možné žiadne vzťahy, uviedol vo štvrtok Kremeľ. Jeho hovorca Dmitrij Peskov vec ďalej nekomentoval.