Oslo 18. augusta 2022 – Nórske ropné a plynárenské firmy zvýšili svoje investičné prognózy na roky 2022 a 2023, keďže plánujú viac prieskumu a rozvíjania nových projektov, ukázal vo štvrtok prieskum tamojšieho štatistického úradu (SSB). Informovala o tom agentúra Reuters.

Najväčší podnikateľský sektor v krajine teraz očakáva, že v roku 2022 preinvestuje 172,8 miliardy nórskych korún (17,4 miliardy €), čo je nárast oproti májovej prognóze 167,2 miliardy, uviedol SSB.

Investície v budúcom roku sa odhadujú na 135,3 mld. korún (predtým 130,6 mld.), no očakáva sa, že toto číslo sa ešte zvýši, keďže firmy plánujú schváliť ďalšie projekty do konca tohto roka, dodali štatistici. Výdavky na nové offshore polia sú zahrnuté do prieskumu len vtedy, keď spoločnosti predložia úradom plány rozvoja a prevádzky.

Dočasné daňové stimuly Nórska na investície do nového vývoja skončia do konca tohto roka a SSB uviedol, že dovtedy očakáva „veľmi vysoký počet“ nových plánov, vrátane polí Wisting spoločnosti Equinor a NOAKA a King Lear, ktoré chce rozvíjať Aker BP.

„Ak sa dodržia harmonogramy očakávaných projektov, v roku 2023 budú výrazne vyššie investície do rozvoja terénu, ako sú v súčasnosti zahrnuté v prieskume,“ dodali nórski štatistici.

Nórsko sa v Q2 2022, po znížení ruského exportu, stalo najväčším dodávateľom potrubného plynu do Európy. Equinor počas tohto obdobia zvýšil dodávky plynu do Európy medziročne o 18 %.