Oslo 4. júla 2022 – Nórske ministerstvo pre ropu v pondelok uviedlo, že schválilo upravené povolenia na roky 2022-23 pre ťažbu plynu zo šiestich morských polí, Troll, Gina Krog, Duva, Oseberg, Aasgard a Mikkel, ako aj pre pole Nova, z ktorého sa ešte neťaží. Upravené povolenia by však nemali zmeniť očakávaný objem plynu, ktorý Nórsko vyvezie v roku 2022, teda 122 miliárd kubických metrov. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Najdôležitejšia vec, ktorú môže Nórsko urobiť v dnešnej náročnej energetickej situácii pre Európu a svet, je pomôcť firmám na nórskom kontinentálnom šelfe udržať si dnešnú vysokú produkciu,“ uviedol vo vyhlásení minister ropného priemyslu Terje Aasland.

Schválenie prichádza, keď sa spoločnosti snažia optimalizovať produkciu a prispejú k rekordne vysokému predaju plynu, ktorý Nórsko očakáva prostredníctvom svojho plynovodného systému v tomto roku, dodal.

Väčšinu uvedených polí prevádzkuje spoločnosť Equinor. Neptune Energy prevádzkuje pole Duva a Wintershall DEA nové pole Nova.