Oslo 17. marca 2023 – Nórska plynárenská spoločnosť Equinor sa pripojí k spoločnej platforme EÚ pre obstarávanie plynu s cieľom podpísať ďalšie dlhodobé zmluvy medzi dodávateľmi a zákazníkmi, uviedla v piatok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Cieľom je, aby sme mali viac dlhodobých zmlúv,“ povedala von der Leyenová s tým, že podmienky dohôd budú závisieť od zainteresovaných spoločností.

Equinor, najväčší európsky dodávateľ plynu, nebol okamžite k dispozícii na vyjadrenie. Minister pre ropu a energetiku Terje Aasland nedávno vyhlásil, že Nórsko ako najväčší európsky dodávateľ zemného plynu do Európy sa neobáva, že plán EÚ na spoločný nákup plynu na svetových trhoch povedie k vzniku kartelu nákupcov.

Po rozhovoroch s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom povedal, že platforma uľahčí „rokovania na komerčnom základe“ a môže byť prínosom pre nórske energetické spoločnosti. Šefčovič podľa neho objasnil, ako bude spoločný nákup fungovať a dodal, že platforma by mohla pomôcť spojiť spoločnosti, ako je nórsky štátny Equinor s priemyselnými odvetviami, ktoré potrebujú stabilné dodávky plynu.