Le Havre 18. septembra 2023 – Nová plávajúca jednotka na spätné splyňovanie LNG (FSRU) dorazila v pondelok do západofrancúzskeho prístavu Le Havre, uviedol hovorca spoločnosti TotalEnergies. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa skupina Greenpeace snažila zabrániť vplávaniu tankeru Cape Ann do prístavu.

Dopyt po LNG v Európe vzrástol v dôsledku vojny na Ukrajine, pričom Francúzsko sa spolieha na svoje štyri terminály LNG pri nahrádzaní ruského plynu aj zásobovaní susedov, napríklad Nemecka.

Hovorca TotalEnergies uviedol, že spoločnosť rešpektuje právo demonštrovať. Dodal však, že „odsudzuje akúkoľvek formu násilia, či už verbálneho, fyzického alebo materiálneho“, a dodal, že bezpečnosť námorníkov aj aktivistov je ich prioritou.

Infraštruktúra inštalovaná v Le Havre by mala byť v prevádzke päť rokov. Dokáže spracovať päť miliárd kubických metrov LNG ročne, spresnil hovorca.

Alex Froley, analytik LNG v dátovej spoločnosti ICIS, uviedol, že FSRU bude napojená na miestne plynárenské siete predtým, ako bude pripravená začať dodávať palivo na pevninu. Dodal, že súčasná situácia v dodávkach plynu vyzerá „veľmi komfortne“ so silnými zásobami plynu na pevnine v Európe a pretrvávajúcim teplým počasím, ktoré udržuje nízky dopyt po vykurovaní.