Londýn 25. novembra 2021 – Obídenie ukrajinskej trasy pri preprave ruského plynu do Európy je „jediným cieľom“ nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2.  Na európskej konferencii o plyne a LNG spoločnosti S&P Global Platts to povedal generálny riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko.

„Nord Stream 2 je geopolitický projekt,“ povedal Vitrenko. „Rusko chce v podstate potrestať Ukrajinu za jej európsku voľbu, a preto stavajú plynovody, len aby obišli Ukrajinu.“dodal.

Naftogaz sa nedávno stal účastníkom certifikačného procesu, ktorý vedie nemecký energetický regulačný úrad BNetzA. Krátko po tom bol certifikačný proces pozastavený. Vitrenko povedal, že Naftogaz sa chcel zúčastniť certifikácie aj preto, že sa domnieval, že spustenie plynovodu by „poškodilo účastníkov na európskom trhu“ a že musí prebehnúť právny zápas o zrušenie exportného monopolu, ktorý by vytvorilo uvedenie projektu do prevádzky.

Šéf Naftogazu tiež opísal, ako Rusko odopieralo stredoázijským krajinám prístup k svojej prepravnej sieti a následne im znemožnilo prístup k ukrajinskej preprave do Európy. „Ukrajina má bohatú kapacitu na tranzit plynu z Ruska do Európy…momentálne sme vyťažení na 25 %, takže 75 % je k dispozícii pre väčšie objemy tranzitu,“ povedal s tým, že táto kapacita by mala byť dostupná nielen pre ruský plyn. „Európa môže získať veľa plynu z krajín Strednej Ázie, ako sú Turkménsko, Uzbekistan a Kazachstan, a je naozaj hanba, že Rusko blokuje takýto vývoz, najmä v čase vysokých cien a nedostatku plynu na európskom trhu,“ dodal Vitrenko.