Brusel 23. júna 2022 – Odklon Európy od ruského plynu ponúka pripravený a lukratívny trh pre rozsiahly projekt, ktorý sa rozvíja v západnej Afrike, uviedol vo štvrtok mauritánsky minister pre ropu Abd Esselam Ould Mohamed Salah na Africkom energetickom fóre v Bruseli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prioritou do roku 2030 je podľa neho využitie celého potenciálu krajiny v oblasti dodávok plynu. „Aktuálne ceny otvorili príležitosť pre Mauritániu, Senegal, ako aj ďalšie africké krajiny vyvážať viac plynu do Európy,“ povedal minister s tým, že Európa potrebuje diverzifikovať svoje zásobovacie zdroje, preto ide o „fantastickú príležitosť“, ktorú africké krajiny nesmú premeškať.

Salah dodal, že plynárenský projekt Greater Tortue Ahmeyim, ktorý sa rozprestiera na území Mauritánie a Senegale a prevádzkuje ho spoločnosť BP, by mal spustiť výrobu do decembra 2023, zatiaľ čo ďalšie menšie pole by malo byť v prevádzke do roku 2025.

Senegal bol aj cieľom májovej návštevy nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý vyjadril záujem pomôcť pri rozvoji tamojších zdrojov plynu.

Medzinárodná energetická agentúra tento týždeň vyhlásila, že v situácii, keď Rusko znížilo dodávky plynu do Európy a Európa sa snaží obmedziť svoju závislosť od ruského plynu, má Afrika príležitosť vyplniť túto medzeru. Musí však konať hneď, kým prechod na nízkouhlíkovú energiu obmedzí dopyt Západu po fosílnych palivách.