Varšava 14. septembra 2021 – Poľsko sa po vypršaní dlhodobej zmluvy s ruským Gazpromom pripravuje na nákup plynu na európskych spotových trhoch, aj keď očakáva, že väčšinu jeho dopytu bude pokrývať novovybudovaný plynovod Baltic Pipe s kapacitou 10 mld. m3 ročne a dodávky skvapalneného zemného plynu. Informoval o tom portál argusmedia.com.

„Vďaka technickým schopnostiam dovážať zo západnej Európy by sme v prípade potreby mohli nakupovať plyn na spotových trhoch,“ povedal poľský minister zodpovedný za energetickú bezpečnosť a infraštruktúru Piotr Naimski.

Zopakoval, že Poľsko nemá v úmysle podpísať s Gazpromom ďalšiu zmluvu o dodávkach potom, ako jej existujúca zmluva koncom roka 2022 vyprší, hoci nevylúčil, že napätie na európskom trhu s plynom pretrvá aj po tomto termíne. Poľsko sa zameria na spotové nákupy, dovoz plynu z Nórska prostredníctvom rozostavaného plynovodu Baltic Pipe a dovoz LNG cez terminál Swinoujscie. Rozšírenie jeho kapacity je naplánované na koniec roku 2022. Krajina tiež plánuje spustenie plávajúcej skladovacej a splynovacej jednotky v Gdansku do roku 2028, uviedol Naimski.

Poľsko očakáva spustenie dodávok cez Baltic Pipe 1. októbra 2022, poznamenal minister, teda v súlade s očakávaniami dánskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy Energinet, hoci plná kapacita bude k dispozícii až o tri mesiace neskôr.

Naimski bagatelizoval obavy, že niektoré časti Poľska, ktoré sú vzhľadom na existujúcu konfiguráciu plynárenskej siete navrhnuté na spotrebu ruského plynu, budú bez dodávok od Gazpromu trpieť nedostatkom paliva. Poľsko-slovenské prepojenie s kapacitou 4,7 miliardy m3/rok, ktorého dokončenie je plánované na budúci rok, bude v prípade potreby schopné dodávať plyn do juhovýchodného Poľska, teda časti krajiny najvzdialenejšej od LNG terminálu a vstupného bodu plynovodu Baltic Pipe do krajiny, povedal Naimski pre argusmedia.com.