Varšava 20. mája 2020 – Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG očakáva nárast spotreby plynu v krajine, ktorý by mal pokryť dovoz LNG. Povedal to generálny riaditeľ spoločnosti Jerzy Kwiecinski pre agentúru Reuters. Hoci epidémia koronavírusu znížila spotrebu energie, dopyt podľa neho posilnia aj aktuálne ťažkosti uhoľného priemyslu, ktoré urýchľujú prechod na plyn s nižším obsahom uhlíka.

Údaje od poľského prevádzkovateľa distribučnej siete podľa Reuters ukazujú, že výroba energie z plynových elektrární sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšila takmer o 27 % a, naopak, v prípade uhoľných klesla o 23 %.

„Epidémia môže urýchliť (energetickú) transformáciu, pretože spoločnosti, ktoré sa pre tento proces rozhodnú, sa ocitli v ešte ťažšej situácii a kroky v týchto spoločnostiach budú musieť byť rýchlejšie, ako sme pôvodne plánovali,“ uviedol Kwiecinski.

Štátny podnik PGNiG je akcionárom spoločnosti PGG, najväčšieho poľského výrobcu uhlia, ktorý sa snaží prežiť dopad nízkych cien tohto paliva, klesajúceho dopytu, rastúcich zásob a vysokej miery koronavírusových infekcií u baníkov.

Poľsko sa snaží znížiť závislosť od uhlia, rovnako ako od ruského plynu v prospech LNG dovážaného zo Spojených štátov a Kataru. „Myslím si, že trh s LNG sa tento rok napriek pandémii nezníži. Dosah pandémie bude skôr krátkodobý – väčšinou v druhom a treťom štvrťroku, “ skonštatoval šéf PGNiG.

Spoločnosť dostala dodávky LNG na základe zmlúv s Katarom a USA podľa plánu, bez ohľadu na pandémiu. Kwiecinski však dodal, že PGNiG kontaktovala amerických partnerov v súvislosti s harmonogramom výstavby LNG terminálov, pričom detaily neposkytol.

Najväčší americký producent LNG spoločnosť LNG a dodávateľ PGNiG, spoločnosť Cheniere Energy Inc., predpokladá, že investície do nových projektov na celom svete sa tento a budúci rok znížia v dôsledku dopytu obmedzeného pre pandémiu.