Washington 3. júna 2020 – Objem zemného plynu, ktorý prúdi do exportných LNG terminálov v USA, sa v júni znížil na 13-mesačné minimum. V pondelok dosiahol úroveň 104,7 milióna m3/deň, pričom podľa analytickej spoločnosti Refinitiv smeroval k ďalšiemu poklesu. Informoval o tom portál gasprocessingnews.com, podľa ktorého to signalizuje slabý celosvetový dopyt spôsobený koronavírusovými obmedzeniami.

Svetové ceny LNG sa pre previs ponuky nad dopytom v posledných týždňoch prepadli v Európe aj Ázii. Ceny v USA sú menej priaznivé ako v minulosti, takže sú pre zahraničných kupcov menej atraktívne.

Americké plynové futures v Henry Hub sa od konca apríla obchodujú vyššie ako európske referenčné hodnoty a očakáva sa, že také zostanú minimálne do septembra.

Kupujúci v Ázii a Európe zrušili viac ako 20 dodávok amerického LNG na jún a júl. Analytici spoločnosti Energy Aspects uviedli, že v lete očakávajú zrušenie približne 125 dodávok.

Najväčší pokles zaznamenali vývozné terminály spoločnosti Cheniere Energy Inc. v louisianskom Sabine Pass a Corpus Christi v Texase. Cheniere, najväčší vývozca LNG z USA, sa k situácii odmietol vyjadriť.

Pred zavedením ekonomických obmedzení súvisiacich s pandémiou Covid-19, dosiahli objemy LNG v exportných termináloch vo februári rekordných viac ako 246 mil m3 denne.