Kyjev 9.januára 2020- Januárový výrazný pokles tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu súvisí s obavami trhu, že rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom o novej zmluve stroskotajú. Na tlačovej besede v Kyjeve to povedal šéf spoločnosti Naftogaz Yuriy Vitrenko. „Objemy prepravy ruského plynu sa od začiatku roka citeľne znížili. Dôvodom je, že Gazprom, Naftogaz aj ich európski zákazníci sa obávali, že sa pre nedohodu zastaví tranzit po 1.januári. Preto sa všetci predzásobili plynom,“ citovala agentúra Interfax Vitrenka.

Dohodu však obe strany podpísali 30.decembra 2019 a v súčasnosti platí Gazprom za objednanú kapacitu bez ohľadu na to, či ju využije alebo nie. Ukrajinský tranzitný operátor GTS prepravil 1.januára 2020 49,3 milionov metrov kubických plynu, čo je o 81,1% menej ako bol denný priemer v decembri. Nová dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou stanovuje pre rok 2020 prepravu minimálne 65 miliárd metrov kubických plynu ročne. V rokoch 2021 až 2024 by to malo byť 40 miliárd kubíkov. „Vyrátali sme, že dohoda by mali Ukrajine celkovo priniesť príjem necelých 6 miliárd eur,“ povedal na tlačovej konferencií šéf spoločnosti GTS Serhiy Makogon.

Na druhej strane, podľa Makogona, Ukrajina ročne stratí 400 miliónov eur tým, že sa začala prevádzky plynovodu TurkStream. Od januára cez svoj tranzitný systém zásobuje už len Moldavsko a Rumunsko. „Zaujímame sa o nové príležitosti. Ponúkame naše kapacity prepravcom smerom na Balkán. Pokiaľ by sa tam našli nové zdroje zemného plynu, ktoré by sa mohli importovať na Ukrajinu, tak opäť sme pripravení vyhovieť,“ dodal Makogon.