Varšava 30. mája 2022 – Poľsko by mohlo postaviť druhú plávajúcu jednotku na skladovanie a splyňovanie (FSRU) vedľa už plánovanej inštalácie neďaleko Gdanska vzhľadom na záujem Česka a Slovenska o nákup väčších objemov skvapalneného zemného plynu (LNG). Podľa agentúry Reuters to uviedla poľská ministerka pre klímu Anna Moskwová. Splnomocnenec poľskej vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski považuje investície do plynárenských projektov za opodstatnené a Poľsko ich bude využívať ešte 20 až 30 rokov.

Poľsko plánuje spustiť FSRU neďaleko Gdanska v roku 2026. Zariadenia by malo mať kapacitu spätného splyňovania 6 miliárd kubických metrov (bcm) plynu ročne. Krajina už má terminál LNG s kapacitou 6,2 bcm vo Swinoujscii neďaleko Štetína.

„Môžeme zvážiť rôzne možnosti. Mohli by sme spustiť ďalšiu FSRU a prenajať si ďalšie plavidlo, ale to by bola zodpovednosť našich partnerov,“ povedala ministerka pre web Biznesalert.

Moskwová dodala, že Poľsko chce, aby FSRU bola súčasťou „Repower EU“, plánu Európskej únie na ukončenie využívania ruskej energie. Dodala, že by mohla mať kapacitu spätného splyňovania buď 6 alebo 12 miliárd m3, v závislosti od dopytu zo strany susedných štátov.

Česká republika a Slovensko hľadajú alternatívy, ako znížiť závislosť od ruských dodávok. Slovenský štátny plynárenský podnik SPP uzavrel dohody na nákup dostatočného množstva nórskeho plynu a LNG na pokrytie približne 65 % jeho dopytu do konca budúceho roka.

P. Naimski: Plynárenské investície potrebné 20 – 30 rokov

V súčasnosti realizované aj budúce poľské investície, ako je napríklad LNG terminál v Gdansku, sú plne opodstatnené a krajina ich bude potrebovať najbližších 20 až 30 rokov. Pre denník Gazeta prawna to uviedol splnomocnenec poľskej vlády pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski. Informoval o tom portál wnp.pl.

„Zámerom vlády nie je a nikdy nebolo urobiť z plynu základ výroby elektriny v Poľsku. Snažíme sa však zabezpečiť, aby transformácia v energetickom sektore bola udržateľná,“ povedal Naimski v reakcii na proces aktualizácie energetickej politiky, ktorý nedávno začala vláda.

Poznamenal, že začaté zmeny budú korekciou, nie revolúciou. „Investície, ktoré sú už rozbehnuté, sa určite dokončia. Stále očakávame, že spotreba plynu do roku 2030 porastie na úroveň 30 miliárd m3, možno o niečo viac, odhadol Naimski, podľa ktorého vláda nechce, aby spotreba ďalej rástla. „Nechceme sa stať závislí dovážaných surovinách, aj keď sa smery týchto dovozov zdajú byť relatívne bezpečné,“ zdôraznil.

Po roku 2030 už neočakáva žiadne ďalšie významné investície do plynu, keďže Únia berie plyn ako prechodné palivo. „Je tu samozrejme otázka, ako dlho toto prechodné obdobie potrvá, myslím si, že bude dosť dlhé. Investície realizované dnes, ako aj tie budúce, ako napríklad terminál v Gdansku, sú plne opodstatnené a budeme ich potrebovať najbližších 20 – 30 rokov. Pokiaľ budú OZE vyžadovať stabilizáciu v podobe zdrojov nezávislých od poveternostných podmienok, plyn v našej ekonomike bude mať miesto,“ dodal Naimski.

Foto: Gaz-System