Washington 16. októbra 2020 – Predpovede veľmi chladnej zimy v Ázii zvyšujú ceny LNG na najvyššie úrovne v tomto roku. Podľa analytikov, ktorých oslovil portál oilprice.com, by tento trend mal pokračovať aj v ďalších mesiacoch.

Japonskí meteorológovia tvrdia, že zimu v regióne na 90 % ovplyvní fenomén La Nina, ktorý prinesie nízke teploty a zvýši dopyt po vykurovaní. Aj pod vplyvom týchto informácií ceny LNG rastú. Spoločnosť Nikkei Asian Review minulý týždeň uviedla, že cena LNG dosiahla 5,20 USD za mmBtu,  teda takmer trojnásobok jarných cien, stlačených prebytkom na trhu a koronavírusovou pandémiou.

Clyde Russell z agentúry Reuters tento týždeň uviedol, že spotové náklady LNG, ktoré sa majú dodať do severovýchodnej Ázie budúci mesiac, dosiahli v priemere 5,50 USD za mmBtu. Ide o doteraz najvyššiu cenu komodity v tomto roku, ktorú podporujú aj obavy z prerušenia dodávok na pobreží Mexického zálivu v USA pre hurikánovú sezónu.

Hlavným faktorom je však počasie, zdôraznil oilprice.com. V súvislosti s predpoveďami japonských expertov Russell poznamenal, že náklady LNG s dodávkou v decembri sa v severovýchodnej Ázii obchodujú s prémiou 0,20 USD v porovnaní s novembrovými dodávkami.

„Očakávame, že dopyt po LNG sa túto zimu zvýši o štyri miliardy m3, najmä vďaka rastu v Číne, Japonsku a južnej Ázii,“ uviedli začiatkom mesiaca analytici z Refinitivu. „Dodávky LNG vzrastú o tri mld. m3, lídrom budú USA. Keď dáme dohromady prognózu dopytu a ponuky, očakávame, že trh s LNG bude o jednu miliardu m3 nižší ako minulú zimu,“ dodáva Refinitiv.

Pre producentov LNG to podľa oilprice.com predstavuje veľmi potrebnú dobrú správu. Navyše, čínsky dopyt stúpa aj vďaka zlepšenej priemyselnej aktivite, ktorá podporuje rastúci dovoz LNG. Ázijské krajiny sú tiež úspešnejšie pri boji proti koronavírusu, preto je v nich menšie riziko zavedenia lockdownov. ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť ceny.

Dovoz LNG tak v Ázii medzimesačne stúpa, v septembri dosiahol 20,68 milióna ton, zatiaľ čo v auguste to bolo 19,86 a v júli 19,44 mil. ton.