Moskva 24. novembra 2022 – Rusko neplánuje dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré podporujú cenový strop pre ruskú ropu, uviedol vo štvrtok Kremeľ, ale konečné rozhodnutie prijme po analýze všetkých údajov. Informovala o tom agentúra Reuters.

G7 uvažuje o obmedzení ruskej po mori prepravovanej ropy na 65 – 70 dolárov za barel, hoci vlády Európskej únie sa ešte nedohodli na cene a rozhovory budú pokračovať.

„Stojíme za stanoviskom prezidenta Vladimira Putina, že nebudeme dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré stanovia strop a pripojili sa k nemu,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Musíme však všetko analyzovať, kým sformulujeme svoj postoj,“ dodal.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok oznámila, že zabránila ukrajinským špeciálnym službám vykonať sabotáž na plynovode South Stream. „V dôsledku súboru vyšetrovacích opatrení FSB zabránila pokusu ukrajinských špeciálnych služieb spáchať sabotáž a terorizmus na plynovode South Stream, ktorý dodáva energetické zdroje do Turecka a Európy,“ uviedla FSB. Podľa Reuters nebolo bezprostredne jasné, o ktorom plynovode FSB hovorila.

South Stream, pôvodne určený na prepravu ruského plynu pod Čiernym morom k bulharskému pobrežiu, bol v roku 2014 zrušený v prospech TurkStreamu, ktorý sa dostáva na pevninu v Turecku a môže dodávať plyn do Maďarska a Bulharska.