Moskva 4. augusta 2022 – Rusko chce späť turbínu pre svoj plynovod Nord Stream 1, ale potrebuje dokumenty potvrdzujúce, že zariadenie nepodlieha západným sankciám. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Gazprom by veľmi rád získal túto turbínu späť, ale nebol to Gazprom, kto zaviedol sankcie,“ vyhlásil Peskov. „Gazprom sa musí chrániť (pred rizikami sankcií), táto turbína je jeho vlastníctvom,“ dodal.

Ruské noviny Kommersant citovali zdroj oboznámený so situáciou, ktorý vo štvrtok uviedol, že 3. augusta Gazprom dostal balík dokumentov od spoločnosti Siemens Energy, vrátane povolenia nemeckého Federálneho úradu pre hospodárske záležitosti a kontrolu exportu na absolvovanie colných kontrol do 26. júla 2023.

Siemens Energy podľa Kommersantu informovala Gazprom, že nie je potrebné oficiálne vysvetlenie sankcií od Európskej komisie. Spojené kráľovstvo zas písomne ​​potvrdilo Gazpromu, že neexistujú žiadne sankcie, ktoré by bránili návratu turbíny, uviedli noviny.

Súčasne dodali, že nie je potrebná osobitná výnimka na prepravu, keďže na turbínu sa nevzťahujú žiadne sankcie a že spoločnosť Siemens Energy je pripravená podporiť údržbu zariadenia Nord Stream 1 poskytnutím inžiniera na mieste.

V odpovedi na žiadosť agentúry Reuters Siemens Energy uviedla, že turbína je pripravená na prevádzku a môže byť okamžite prevezená. „Ak prevádzkovateľ turbínu naozaj chce, dostane ju,“ dodala.

Gazprom neodpovedal na žiadosť Reuters o komentár a nemecký Spolkový úrad pre hospodárske záležitosti a kontrolu exportu reakciu odmietol.