Moskva 23. februára 2021 – Rusko zvýšilo dodávky zemného do Kazachstanu alternatívnou tranzitnou trasou po výbuchu plynovodu v regióne Orenburg. Podľa ruského ministerstva energetiky incident neohrozil tranzit plynu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministerstvo energetiky uviedlo, že zaznamenalo pokles tlaku v úseku Orenburg – Novopskov a že časť potrubia bola v utorok ráno odstavená. Dodalo, že pri výbuch sa nikto nezranil. „Poškodený plynovod nie je spojený s ukrajinskou tranzitnou trasou plynu,“ dodal rezort pre Reuters.

V dôsledku udalosti bol pozastavený tranzit plynu do Kazachstanu a Rusko zvýšilo dodávky inou cestou, zatiaľ čo sa na zásobovanie zákazníkov využívali rezervné kapacity.

Kazašské ministerstvo energetiky informovalo, že boli pozastavené aj dodávky z orenburského závodu na spracovanie plynu, ktorý dováža, spracováva a potom posiela späť plyn z kazašského plynového poľa Karachaganak.

Orenburská regionálna vláda konkretizovala, že nebol poškodený hlavný plynovod, ale vedľajšie potrubie, a opravy môžu trvať dva dni.

Plynovod Sojuz, spustený v roku 1980, začína v Rusku, prechádza do Kazachstanu, vracia sa do Ruska a potom vedie na Ukrajinu, kde sa napája na ďalšie trasy prepravujúce plyn do Európy.