Viedeň 12. februára 2024 – Rakúsko sa snaží o ukončenie dlhodobého kontraktu energetickej spoločnosti OMV o nákupe plynu od Gazpromu, povedala v pondelok rakúska ministerka energetiky Leonore Gewesslerová zo strany Zelených. Deň predtým uviedla, že podiel ruského plynu na rakúskom dovoze v decembri dosiahol rekordných 98 %. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rakúsko sa dlho snažilo udržiavať úzke vzťahy s Ruskom, po ruskej invázii na Ukrajinu sa však pokúša o ukončenie závislosti na cenovo dostupnom ruskom plyne a hľadanie alternatívnych dodávateľov.

Zatiaľ čo politickí lídri ako Gewesslerová opakujú, že Moskva už nie je spoľahlivým partnerom, čiastočne štátna energetická spoločnosť OMV tvrdí, že bude naďalej nakupovať plyn od Gazpromu na základe zmluvy, ktorá platí do roku 2040.

Gewesslerová v nedeľu (11. 2.) uviedla, že podiel ruského plynu na rakúskom dovoze plynu sa v decembri zvýšil na nový rekord 98 % zo 76 % v novembri, aj keď celkový objem dovozu mierne klesol. .„Trh a energetické spoločnosti, ktoré sú jeho súčasťou, si neplnia svoju zodpovednosť dostatočne znížiť závislosť od ruského plynu,“ povedal Gewesslerová s tým, že diverzifikácia rakúskeho dovozu plynu napreduje príliš pomaly.

Ministerstvo energetiky poverilo ekonomický think-tank Wifo, aby do leta vypracoval štúdiu o ekonomickom dosahu ukončenia zmluvy a rizikách pokračovania závislosti od ruského plynu. „Musíme sa pripraviť na ukončenie dlhodobých zmlúv s OMV,“ povedala ministerka.

Ministerstvo energetiky tiež plánuje zaviesť povinnosť pre spoločnosti predávajúce plyn v Rakúsku, aby podnikli konkrétne kroky na zníženie podielu ruského plynu v ich zmesi. Preskúma právny základ takejto požiadavky, ktorá si bude vyžadovať dvojtretinovú väčšinu v parlamente, aby sa mohla stať zákonom, dodala ministerka.

Nie je jasné, do akej miery sa na ohlásených plánoch podieľal koaličný partner ľavicových Zelených, konzervatívna Ľudová strana kancelára Karla Nehammera. Parlamentné voľby sa budú konať na jeseň tohto roku a v prieskumoch vedie krajne pravicová Strana slobody, uzavrel Reuters.