Washington 29. júna 2020 – Spoločnosť Chesapeake Energy Corp. v nedeľu (28. 6.) požiadala o ochranu pred bankrotom a stala sa tak najväčším producentom ropy a zemného plynu v USA, ktorý sa rozhodol pre takýto krok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Chesapeake Energy Corp. so sídlom v Oklahoma City bola spoluzaložená Aubrey McClendon, presvedčeného obhajcu bridlicovej ťažby, ktorý z firmy spravil jedného z priekopníkov tejto metódy. Spoločnosť sa za viac ako 20 rokov vyšvihla z lokálneho na šiesteho najväčšieho amerického producenta zemného plynu.

Podľa výkonného riaditeľa Douga Lawlera je, napriek eliminácii záväzkov vo výške 20 mld., „reštrukturalizácia nevyhnutná pre dlhodobý úspech a tvorbu hodnoty podniku“. Spoločnosť plánuje eliminovať ďalších 7 miliárd dlhov.

Výhľad Chesapeake sa tento rok prepadol, keď kombinácia epidémie koronavírusu a cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom prudko znížila ceny energií. Spoločnosť tak v 1. kvartáli zaznamenala stratu viac ako 8 miliárd USD. V piatok (26. 6.) sa jej akcie obchodovali na úrovni 11,85 dolárov, čo je o 93 % menej ako od začiatku roka, pričom jej trhová hodnota bola 116 miliónov dolárov. V najlepších obdobiach firmy pritom dosahovala 37 miliárd USD.