Austin 25. septembra 2023 – Posledná veľká časť infraštruktúry potrebná na začatie výroby v prvej plávajúcej jednotke na výrobu LNG má byť vypravená z texaskej lodenice budúci týždeň, uviedla americká pobrežná stráž v oznámení pre prepravcov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Developer LNG New Fortress Energy (NFE) plánuje v najbližších týždňoch spustiť výrobu v plávajúcom závode s kapacitou 1,4 milióna ton ročne pri pobreží mexickej Altamiry. Spoločnosť v auguste uviedla, že prvý náklad z projektu by mal odísť v októbri.

Prvá z troch vrtných súprav, ktoré budú tvoriť zariadenie, dorazila do mexických vôd koncom augusta. Druhá odišla minulý týždeň z lodenice Kiewit Offshore Services v Ingleside v Texase.

Závod Altamira je súčasťou širšieho projektu New Fortress a mexickej štátnej energetickej spoločnosti CFE na vybudovanie uzla na skvapalňovanie amerického a mexického plynu a vývoz LNG. Vo výstavbe sú dve ďalšie plávajúce jednotky, pričom spustenie ich prevádzky je naplánované na rok 2025.

NFE v júni získala povolenie od Mexika na vývoz 7,8 mil. ton LNG do apríla 2028 a už skôr povolenie od Ministerstva energetiky USA na vývoz do Mexika a ďalších krajín s obchodnými dohodami o voľnom obchode s USA. Čaká sa na vydanie povolenia na vývoz do krajín bez týchto dohôd.

Na mexickom pobreží Mexického zálivu a Tichomoria je plánovaných deväť – pobrežných a plávajúcich – zariadení na výrobu LNG, väčšinou z amerického plynu.

NFE v roku 2021 kúpila ropné plošiny od spoločnosti Maersk Drilling, aby ich premenila na plávajúce zariadenia na výrobu LNG. Zatiaľ čo typické plávajúce zariadenie môže stáť viac ako 4 mld. USD a jeho výstavba trvá až päť rokov, používanie tzv. zdvižných vrtných súprav je rýchlejšie a lacnejšie a stojí približne 500 mil. USD.

Ak bude táto metóda úspešná, mohla by pomôcť mnohým malým producentom plynu dostať sa na rastúci trh s LNG, ktorý po ruskej invázii na Ukrajinu zaznamenáva vysoký dopyt.