Moskva 8. decembra 2022 – Švédsko a Dánsko odmietajú zapojenie ruských úradov do vyšetrovania výbuchov, ktoré koncom septembra poškodili tri zo štyroch vetiev plynovodov Nord Stream 1 a 2 pod Baltským morom. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Dánsko a Švédsko sa boja pustiť Rusko do vyšetrovania, pretože potom by sa svet dozvedel, kto je zodpovedný za výbuchy,“ uviedla na brífingu hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Podľa vyhlásenia švédskej prokuratúry z novembra našli vyšetrovatelia na mieste poškodenia plynovodov Nord Stream stopy výbušnín, čo potvrdzuje, že došlo k sabotáži. „Vykonaná analýza ukazuje stopy výbušnín na niekoľkých predmetoch, ktoré boli nájdené,“ uviedla švédska prokuratúra vo vyhlásení. „Vyšetrovanie je veľmi zložité a komplexné. Určí, či sa podarí identifikovať podozrivých,“ dodala prokuratúra.

Aj dánske autority na základe predbežného vyšetrovania konštatovali, že poškodenia plynovodov a následné úniky plynu spôsobili silné explózie. Seizmológovia v Dánsku a Švédsku už krátko po výbuchu uviedli, že zaregistrovali otrasy v bezprostrednej blízkosti únikov, ktoré neboli spôsobené zemetrasením ani zosuvmi.

Švédsky denník Expressen po natočení prvých verejne zverejnených záberov škôd 18. októbra informoval, že na Nord Streame 1 chýba časť merajúca najmenej 50 metrov.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že výbuchy vytrhli z Nord Stream 1 potrubie dlhé 40 metrov a vrazili ho do Nord Stream 2, ktorý poškodili. Trhlina na Nord Streame 1 má 259 metrov, dodal.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo zo zodpovednosti za výbuchy personál britského námorníctva, čo Londýn označil za nepravdivé tvrdenie, ktoré má odvrátiť pozornosť od ruských vojenských neúspechov na Ukrajine.