Alžír 25. januára 2023 – Taliansko môže výrazne zvýšiť dovoz plynu z Afriky a presunúť časť dodávok do severnej Európy, ak v najbližších rokoch posilní svoju infraštruktúru. Podľa agentúry Reuters to vyhlásil generálny riaditeľ energetickej skupiny Eni Claudio Descalzi po návšteve Alžírska ako člen delegácie premiérky Giorgie Meloniovej.

Rím už môže počítať s mnohými prepojeniami s Afrikou vrátane plynovodu TransMed spájajúceho Alžírsko so Sicíliou. „Sme jediní, ktorí máme spojenie s Alžírskom s kapacitou asi 36 bcm plynu, ktoré je stále nedostatočne využívané,“ povedal Descalzi s tým, že do Talianska by mohlo tiecť ešte ďalších viac ako 10 bcm plynu.

Alžírsko sa minulý rok stalo najväčším talianskym dodávateľom plynu a nahradilo značnú časť z 29 bcm, ktoré predtým tiekli z Ruska.

Okrem TransMedu by Rím mohol počítať aj s plynovodom z Líbye a dovozom LNG z Egypta, Angoly, Konga a Mozambiku. Descalzi pripomenul aj prepojenie s Líbyou s aktuálnou kapacitou 12 až 14 bcm, ktorá môže po technických úpravách vzrásť „o niekoľko miliárd“.

Taliansko tiež pracuje na možnosti zdvojnásobenia kapacity Transjadranského plynovodu, ktorý privádza azerbajdžanský plyn do Apúlie na juhovýchode krajiny, na 20 bcm.

Rím vidí v nadchádzajúcich rokoch svoju úlohu ako zásobovacieho uzla medzi Afrikou a severnou Európou, aby pomohol kompenzovať stratu ruských dovozov.

„Naším cieľom je mať prebytok plynu, aby sme mohli priviesť energiu do severnej Európy,“ povedal šéf Eni a dodal, že Taliansko potrebuje rozšíriť svoju domácu plynárenskú sieť a tiež vybudovať energetické koridory do Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

V roku 2021 Taliansko spotrebovalo približne 75 bcm plynu, z čoho 38 % pochádzalo z Ruska. Dovoz ruského plynu plánuje úplne nahradiť do konca roku 2024.

Eni a alžírska Sonatrach podpísali v pondelok (23. 1.) dve dohody o znížení emisií uhlíka a skúmaní spoločných projektov na zlepšenie kapacity severoafrickej krajiny na export energie.