Moskva 12. mája 2022 – Ďalších desať európskych kupcov ruského plynu si otvorilo účty v Gazprombank, čím sa zdvojnásobil celkový počet klientov, ktorí sa pripravujú na platby za plyn v rubľoch. Informovala o tom agentúra Bloomberg s tým, že Gazprom zmenil podmienky platobnej schémy tak, aby nezahŕňali sankcionovanú centrálnu banku.

Účty v ruskej banke si otvorilo celkovo dvadsať európskych spoločností, pričom ďalších 14 klientov žiada o dokumenty potrebné na ich zriadenie, uviedol pre Bloomberg anonymný zdroj, ktorý odmietol identifikovať spoločnosti.

Keďže termíny platieb za aprílové dodávky pre veľkých západoeurópskych odberateľov sa blížia, Rusko sa rozhodlo riešiť obavy EÚ, že platobný mechanizmus môže porušovať sankcie. Osoba blízka Gazpromu uviedla, že podľa súčasných podmienok je transakcia skutočne dokončená, keď kupujúci zaplatí Gazprombank v eurách alebo dolároch, keďže následná konverzia na ruble je automatická a nezahŕňa ruskú centrálnu banku, na ktorú sa vzťahujú sankcie EÚ.

Únia zatiaľ neuviedla, či ruské zmeny zmierňujú jeho obavy, ale taliansky premiér Mario Draghi v stredu (11. 5.) povedal, že spoločnosti budú môcť platiť za plyn v rubľoch bez toho, aby porušili sankcie. „Väčšina dovozcov plynu si už otvorila svoj účet v rubľoch v Gazprome,“ uviedol. Dodal, že hlavný nemecký dovozca plynu už zaplatil v rubľoch.

Zdroj blízky Gazpromu uviedol, že počet zákazníkov, ktorí zaplatili v rubľoch, zostáva pri štyroch, rovnako ako koncom minulého mesiaca. Platby od ostatných kupujúcich sú splatné koncom tohto mesiaca, povedal.

Ruský dekrét z 31. marca požaduje, aby si klienti otvorili dva účty: jeden v cudzej mene a jeden v rubľoch v Gazprombank. Podľa pôvodnej schémy bola platba za plyn ukončená až momentom prevedenia na ruble, nie už po zložení eur alebo dolárov, pričom do procesu bola zaangažovaná ruská centrálna banka. Po tom, čo Poľsko a Bulharsko odmietli tieto podmienky, Gazprom koncom apríla zastavil dodávky do týchto krajín.