Washington 13. januára 2021 – Americké ministerstvo zahraničných vecí tento mesiac informovalo európske spoločnosti, ktoré podozrievajú z pomoci pri výstavbe plynovodu Nord Stream 2, že budú čeliť riziku ďalších sankcií. Končiaca Trumpova administratíva totiž pripravuje ďalší balík represívnych opatrení proti projektu. Pre agentúru Reuters to v utorok (12. 1.) uviedli dva zdroje.

 „Snažíme sa informovať spoločnosti o riziku a vyzvať ich, aby sa stiahli, kým nie je neskoro,“ vyhlásil americký vládny zdroj pod podmienkou anonymity.

Dodal, že ministerstvo zahraničných vecí by malo tento týždeň vydať správu o spoločnostiach, o ktorých sa domnieva, že pomáhajú pri budovaní NS2 . Spoločnosti, ktoré by sa mohli objaviť v správe, poskytujú poistenie, služby spojené s kladením podmorských potrubí alebo verifikáciou stavebného vybavenia projektu. Do správy by sa mohla dostať aj skupina Zurich Insurance Group, ktorá odmietla komentár, rovnako ako konzorcium NS2.  

„Zürich má zavedený komplexný rámec dodržiavania predpisov a zaväzuje sa plne dodržiavať všetky príslušné sankčné predpisy. Konkrétne vzťahy so zákazníkmi nekomentujeme,“ uviedla poisťovňa.

Spoločnostiam môžu aj podľa súčasných amerických právnych predpisov hroziť sankcie, ak sa z projektu nestiahnu.

Plynovod Nord Stream 2 bude dokončený napriek tlaku Spojených štátov, uviedla v stredu ruská tlačová agentúra RIA. Dokončenie projektu závisí od rôznych faktorov vrátane počasia, informovala agentúra s odvolaním sa na vládne zdroje.