Washington 25. mája 2023 – Spojené štáty vo štvrtok uskutočnili prvý predaj práv na ťažbu ropy a zemného plynu na federálnych pozemkoch od schválenia prelomového zákona prezidenta Joea Bidena o zmene klímy, pričom v Novom Mexiku a Kansase je v ponuke viac ako 40,5 kilometrov štvorcových. Informovala o tom agentúra Reuters.

Aukcia federálnych prenájmov je len druhou, ktorá sa koná v Novom Mexiku, druhom najväčšom produkčnom štáte, odkedy sa Biden v roku 2021 stal prezidentom.

Ministerstvo vnútra sa pokúsilo pozastaviť federálne prenájmy práv na ťažbu ropy a zemného plynu, aby preskúmal ich vplyvy na životné prostredie a klímu, ale zákon o znižovaní inflácie, ktorý bol schválený minulý rok, vyžaduje isté aukcie ropy a zemného plynu, ak sú takéto možnosti ponúkané projektom obnoviteľnej energie.

V porovnaní s minulými štandardmi ide v aktuálnej aukcii o skromný predaj s iba 19 pozemkami v ponuke na 3300 akroch v časti Permskej panvy v Novom Mexiku. Aukcia zahŕňa aj ďalších 26 parciel na 6800 akrov v Cheyenne County, Kansas.

Podľa amerického Úradu pre energetické informácie bola produkcia ropy v Novom Mexiku minulý rok približne 20-krát vyššia ako v Kansase.

Rozvojový potenciál pozemkov v Kansase sa odhaduje na 1,53 milióna barelov ropy a 16,66 tisíc kubických stôp (mcf) zemného plynu, podľa predajného dokumentu amerického úradu pre správu pôdy. V Novom Mexiku sa predpokladá produkcia 3,2 milióna barelov ropy a 18,61 mcf plynu.